III filar systemu emerytalnego – IKE i IKZE
Polski system emerytalny składa się z trzech filarów – dwa pierwsze to ZUS i OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne), do których obowiązkowo każda pracująca osoba – czy to na etacie, czy prowadząca działalność gospodarczą, musi odprowadzać składki emerytalne. Jednak poza obowiązkowymi jest jeszcze filar III.
Między innymi do III filaru systemu emerytalnego należą:
- IKE – Indywidualne Konto Emerytalne,
- IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego,
- PPE – Pracownicze Plany Emerytalne.
Każda osoba, która ukończyła 16 lat i pracuje na podstawie umowy o pracę lub jest pełnoletnia, ma prawo oszczędzać na emeryturę w ramach IKE lub IKZE czy też na obu tych kontach jednocześnie. Co istotne, przepisy wskazują, że można mieć tylko jedno IKE i jedno IKZE. Takie konta zakłada się w wybranej instytucji finansowej, m.in. w banku, w zakładzie ubezpieczeniowym czy w domu maklerskim. Nie jest jednak tak, że z daną instytucją trzeba pozostać do końca. Można ją zmienić, a dotychczas wpłacone na IKZE lub IKE środki wycofać w ramach tak zwanej wypłaty transferowej i przenieść je na indywidualne konto emerytalne określonego rodzaju w innej instytucji tego typu. Jak to zrobić?
Czy możliwe jest przeniesienie środków z IKE na IKZE i z IKZE na IKE?
Istnieje możliwość przenoszenia środków z jednego IKE na inne. Czy jednak można dokonać wypłaty transferowej środków zgromadzonych na IKE na IKZE lub z IKZE na IKE? Nie, da się to zrobić tylko na taki sam rodzaj konta.
Artykuł 35 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (ustawa o IKE i IKZE) stanowi, jakie są warunki dokonywania wypłaty transferowej. Może ona być dokonana:
- z instytucji finansowej prowadzącej IKE lub IKZE do innej instytucji finansowej, z którą oszczędzający podpisał umowę o prowadzenie IKE lub IKZE,
- z instytucji finansowej prowadzącej IKE do programu emerytalnego, do którego przystąpił oszczędzający,
- z programu emerytalnego, w przypadkach, o których mowa w przepisach o pracowniczych programach emerytalnych, do instytucji finansowej, z którą oszczędzający zawarł umowę o prowadzenie IKE.
To tylko wybrane z przypadków, gdy możliwe jest dokonanie wypłaty transferowej. W celu przeniesienia środków z IKE w jednej instytucji finansowej do innej trzeba podpisać stosowną umowę z podmiotem, który będzie zarządzał naszymi środkami po zmianie.
Jako właściciel konta emerytalnego powinieneś złożyć dyspozycję oszczędzającego w dotychczasowej instytucji finansowej, ale po uprzednim zawarciu umowy o prowadzenie IKE lub IKZE z inną i albo już po przystąpieniu do programu emerytalnego. Wszystko dlatego, że będziesz musiał okazać instytucji dokonującej wypłaty transferowej odpowiednio potwierdzenie zawarcia umowy albo potwierdzenie przystąpienia do programu emerytalnego.
Przeniesienie środków pomiędzy kontami IKE lub IKZE powinno być dokonane w czasie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia dyspozycji i przedstawienia odpowiednich dokumentów. Nie traci się wówczas ulg w podatku dochodowym. Jeśli jest to konto IKZE, nadal można odliczyć środki wpłacone na nie od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wypłata transferowa, w przypadku całości środków, jest zwolniona od podatku od zysków kapitałowych, czyli podatku Belki. Wszystko dlatego, że nie prowadzi ona do uzyskania środków do dowolnej dyspozycji przez oszczędzającego, ale nadal są one gromadzone na koncie emerytalnym.
Czy można dokonać transferu środków z PPE na IKE?
Tak, jest możliwość dokonania transferu środków z PPE do IKE, jednak tylko w dwóch przypadkach:
- przy likwidacji PPE,
- przy zmianie miejsca pracy przez oszczędzającego.
Dla zlecenia takiego transferu środków należy dostarczyć i złożyć na ręce pracodawcy zaświadczenie o posiadaniu IKE razem z numerem konta do przesłania środków. Trzeba również wypełnić formularz wypłaty transferowej, by finalnie środki zostały przekazane z PPE na IKE.