Gmina Tarnów uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości obchodziła w tym roku w Woli Rzędzińskiej, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem rodaka, biskupa Leona Dubrawskiego, ordynariusza w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie.
Jeżeli nie będziemy od siebie wymagać to nic nie zdobędziemy. Człowiek, który od siebie wymaga, zawsze coś może dać a jeżeli nie wymaga to nic nie da. To patriotyzm, patrzymy w przeszłość i widzimy, tych ludzi, którzy oddali swoje życie, tak jak dzisiaj na Ukrainie oddają swoje życie a my pamiętamy o nich, to wtedy my dajemy coś dla tego Państwa, dla tego kraju, dla tych ludzi, które żyją, żeby im okazać prawdziwe świadectwo, prawdę. Dzisiaj ludzie żyją w zakłamaniu, dzisiaj trzeba ukazać prawdę i dlatego jest to święto, które ukazuje jak trzeba żyć zgodnie z prawdą - mówił ks. bp Leon Dubrawski, biskup kamieniecki.
Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy przeszli przed budynek szkoły, gdzie został odsłonięty mural patronki Szkoły Podstawowej nr 1 Heleny Marusarzówny. Przed wybuchem II Wojny Światowej była najlepszą polską zawodniczką narciarską. Siedmiokrotną mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich. Od września 1939 uczestniczyła w polskim ruchu oporu, pełniąc od października rolę tajnej kurierki w Budapeszcie, przenosząc pocztę i przeprowadzając szlakiem górskim ludzi. Schwytana w 1940 r. przez żandarmerię słowacką była torturowana i przesłuchiwana przez gestapo, a następnie została rozstrzelana we wrześniu 1941 roku w Pogórskiej Woli.
Poświęciła swoje życie w ratowaniu, obronie naszej Ojczyzny, jest to wspaniały przykład dla wszystkich młodych ludzi, aby realizować swoje pasje, dążyć do doskonałości tak jak Helena, doskonaląc swoje umiejętności narciarskie, będąc mistrzynią potrafiła w momencie, którym musiała, poświęcić swoje dotychczasowe życie i oddać to co miała najcenniejszego w ratowanie w obronę Ojczyzny - mówiła Joanna Rogowska-Kuta, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Woli Rzędzińskiej.
Dalsze uroczystości patriotyczne miały miejsce w nowo wybudowanej hali sportowej, gdzie dokonano jej symbolicznego otwarcia.
Hala sportowa to jest nasze marzenie, które zostało spełnione przez włodarzy gminy Tarnów i za to wsparcie serdecznie dziękujemy. Tutaj na tej hali sportowej uczniowie będą mogli doskonalić swoje umiejętności, kształcić kulturę fizyczną oraz się rozwijać. Będziemy mogli organizować zawody, które pomogą nam w kształtowaniu postawy młodego pokolenia - podkreślała Joanna Rogowska-Kuta, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Woli Rzędzińskiej.
Nie zabrakło wspólnego śpiewania pieśni legionowych, występu dzieci i młodzieży z działającego przy szkole chóru oraz zagrała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”
Piękna patriotyczna atmosfera. Gratuluję samorządowi gminy Tarnów tej uroczystości i myślę, że w całym powiecie tarnowskim nie ma tak dobrze zorganizowanych patriotycznych uniesień - mówił Tomasz Stelmach z zarządu powiatu tarnowskiego.
A czym dla współczesnego Polaka jest patriotyzm?
Piękny dzień, wszyscy obchodzimy ten dzień. To jest nasza Polska, wolność, żeby wojny nie było, żeby nasi walczyli o naszą Polskę - mówiła jedna z uczestniczek
Myślę, że mieści się w naszym sercu, w naszym umyśle, naszym zachowaniu w odniesieniu się do Ojczyzny a Ojczyzna jest w pewnym sensie emanacją miłości - mówił kolejny z uczestników uroczystości.
11 listopada jest to dzień symboliczny, w którym świętujemy odzyskanie Niepodległości, ale nowoczesny patriotyzm dzisiaj to jest pamięć o tych wszystkich dzięki, którym tutaj jesteśmy. W gminie Tarnów obchody patriotyczne trwają przez cały rok, to są wizyty w przedszkolach z flagą Biało-Czerwoną i rozmowa z przedszkolakami, to jest rajd rowerowy z okazji Konstytucji 3 Maja, to jest defilada z okazji Bitwy Warszawskiej - Dnia Wojska Polskiego 15 sierpnia i wreszcie takie uroczyste rodzinne obchodzenie 11 listopada gdzie wszyscy mogą się spotkać i mieć każdy coś dla siebie - podsumował Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.
W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści i samorządowcy.
To, co jest w naszych sercach, ten nasz patriotyzm, nie naklejony, ten, który mamy w sercach jest najważniejszy. Przytoczę taką krótką rozmowę z moim kolegą Szymonem, który pracował nad wystrojem tej dzisiejszej hali i który mi mówi tak "Ania z wielką przyjemnością wycinałem flagę, wycinałem ptaki biało-czerwone" i to jest właśnie ta wielka duma naszej młodzieży, tego młodego pokolenia, które czuje ten patriotyzm - mówiła Anna Pieczarka - poseł na Sejm.
To jest dzień, w którym szczególnie cenimy sobie to, że możemy żyć, pracować w wolnej, suwerennej Ojczyźnie. Nie było to dane wszystkim pokoleniom przed nami i to jest, o co musimy dbać, co jest naszym obowiązkiem, chociażby poprzez naszą obecność, okazywanie patriotyzmu, ale też poprzez uczestnictwo we wspólnym śpiewaniu pieśni legionowych. To jest budowanie naszej Narodowej tożsamości, dbanie o ten fundament - dodał Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Na koniec odbył się koncert Alicji Majewskiej