- Odebraliśmy teraz zmienioną dokumentację. Kwoty w przednich dwóch postępowaniach wynosiły powyżej 1 miliona złotych, a nawet 1,2 miliona złotych. W związku z tym doszliśmy do wniosku, że jeśli dysponujemy budżetem około 450 tysięcy złotych, to dostosujemy ten plac i projekt do takiego zakresu. Dlatego cześć tych urządzeń, które tam są, zostanie wyremontowana. Będą też dołożone nowe zabawki. Natomiast cały teren, który w pierwotnym projekcie był przewidziany do przygotowania, zostanie wykonany zgodnie z tą dokumentacją. Będziemy realizowali ten plac zabaw na zasadzie remontu plus nowe wyposażenie. Wszystkie alejki łącznie z małą architekturą, czyli z ławkami i koszami będą przygotowane według pierwotnego projektu – mówi Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Urzędu Miasta w Tarnowie.
Pierwsza zmiana dotyczyła materiału, z jakiego wykonane będą nowe zabawki. Magistratowi zależy na drewnie. Tymczasem rada osiedla obawia się o trwałość takiego budulca.
- Wiemy, jak eksploatowany jest plac zabaw zlokalizowany w centralnej części naszego osiedla. Jest on zbudowany z elementów stalowych, a i tak w zasadzie po kilku latach użytkowania, jest już na etapie dość dużego zużycia. Natomiast na Górze Św. Marcina jest to lokalizacja zacieniona, o dużej wilgotności. Widzimy to po konstrukcji tężni solankowej i zlokalizowanej tam infrastruktury, która jest z drewna, że ona w dość szybki sposób niszczeje i traci swoje walory estetyczne – podkreśla Maciej Włodek, radny Rady Osiedla Gumniska-Zabłocie.
- Właśnie tutaj jest odwrotnie. Robinia akacjowa, którą planujemy użyć, to jest jedno z najtwardszych drzew, jakie można stosować na placach zabaw. Tutaj trwałość myślę, że jest do 25 lat, więc czasem dużo wyższa niż zabawki metalowe – odpowiada Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Urzędu Miasta w Tarnowie.
Wybranie tego gatunku drewna powoduje wzrost kosztów. Dlatego, magistrat chcąc zakupić elementy z tego budulca, wyremontuje też część istniejących zabawek.
- Cały obszar terenu zostanie zagospodarowany według projektu. Urządzenia, które już się tam znajdują, a ich stan na to pozwala, będą wyremontowane. Dołożone będą też nowe zabawki, tak żeby finalnie powstał kompleksowy pac zabaw dla różnych grup wiekowych – dodaje Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Urzędu Miasta w Tarnowie.
Aktualnie Urząd Miasta planuje rozpoczęcie procedury przetargowej i ma nadzieję na wyłonienie wykonawcy przed końcem roku. Przed styczniem być może rozpoczną się prace ziemne. Natomiast nowe elementy magistrat chce zamontować przed kolejnym sezonem.