– Jest on zlokalizowany przy skwerze im. Bohaterów Zadwórza 1920 roku. Postanowiliśmy uczcić ich w ten sposób. Chcemy przedstawić tarnowianom sylwetkę zarówno młodych osób, które samorzutnie zorganizowały się i ochotniczo przystąpiły do obrony miasta Lwowa jak i panoramę tego miasta z tego względu, chociażby, że jest to początek ulicy Lwowskiej – mówi Witold Miś, prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Autorem projektu jest jeden z członków towarzystwa, a jego wykonaniem zajmuje się Anna Kropiowska.
– Obrona Lwowa to także obrona Polski. Sądzę, że warto pamiętać o tym fakcie z tego względu, że zginęło tam ponad 300 młodych osób. Polskie Termopile tak ogólnie nazywamy dziś bohaterów Zadwórza. Jest to akt desperacji i pełnego poświęcenia. Sądzę, że Tarnów powinien uczcić tych bohaterów – tłumaczy Witold Miś, prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Mural ma być gotowy w przeciągu najbliższych dni. Inicjatorzy chcieliby, żeby jego oficjalne odsłonięcie odbyło się 11 listopada br.
– W przyszłości, o ile uda nam się zrealizować, a władze miasta będą tak przychylne jak do tej pory, chcemy zorganizować tutaj taki kącik edukacyjny. Po to, żeby młodzież Tarnowa i jego okolic mogła się zapoznać z tą historią związaną z obroną niepodległości Polski, w czasie kiedy ją odzyskiwała. Dotyczy to działań w latach 1918-1920, czyli bohaterów Zadwórza, obrony Lwowa i wszystko to co związane z Kresami. Tablice informacyjne mam nadzieję, że pojawią się tutaj w niedługim czasie – podkreśla Witold Miś, prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Mural powstaje dzięki dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej.