W bieżącym roku na bazie porozumienia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska wszystkie wojewódzkie fundusze w Polsce realizują program edukacji regionalnej, w ramach którego są tworzone pracownie przyrodnicze i OZE w poszczególnych placówkach szkolnych. Tych pracowni w sumie przewidujemy, że będzie w Małopolsce czterdzieści cztery – mówi Kazimierz Koprowski, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Powiat dąbrowski przekazał brakujące środki finansowe.
Dzisiaj otwieramy pracownie odnawialnych źródeł energii, ona pozwoli uczniom rozwijać swoje umiejętności, poszerzać wiedzę ekologiczną. Myślę, że to bardzo duże i dobre przedsięwzięcie, bardzo nam zależy na tym, aby baza edukacyjna była na bardzo wysokim poziomie i cały czas staramy się inwestować – mówi Lesław Wieczorek, Starosta Powiatu Dąbrowskiego.
Starosta dąbrowski dodaje, że programy proekologiczne w powiecie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców.
Powiat dąbrowski prowadzi szereg projektów proekologicznych, to konkursy dla dzieci, to akcje sadzenia drzew, to nasadzenia przy drogach powiatowych i za całokształt tych działań otrzymaliśmy niedawno nagrodę II miejsce Eko lidera w województwie przyznany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i tutaj środki, które znowu dostaliśmy z tej nagrody, zainwestujemy w ekologie – dodaje Lesław Wieczorek, Starosta Powiatu Dąbrowskiego.
Z zajęć w klasopracowni będą mogli korzystać uczniowie I liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej
Pracownia ma służyć pokazaniu młodzieży, do czego służą odnawialne źródła energii, dlaczego są one nam potrzebne, ale również na przedmiotach przyrodniczych będzie wykorzystywane od biologii, chemii, fizyki czy geografie, przez tak zwany dotyk, skąd się energia bierze czy z wiatru, czy ze słońca, czy z wodoru – mówi Michał Wolak, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Projekt zakłada przybliżenie młodym ludziom korzyści płynących z wykorzystania odnawialnych źródeł energii i wykorzystywaniu nabytej wiedzy w dorosłym życiu.
Dbając o środowisko, dbając o czyste powietrze, dbając o czystą wodę, glebę z całą pewnością musimy pozyskiwać energię przede wszystkim ze słońca, a także i z wiatru a w tym wypadku tego typu pracownie pokazują, że warto instalować panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła w domach – dodaje Kazimierz Koprowski, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Z klasopracowni będzie korzystać 550 uczniów dąbrowskiego liceum.