-Obchody tego święta rozpoczęliśmy już w 2018 toku od nadania imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Potem przyszedł zamysł stworzenia takiego minimuralu. Postanowiliśmy w każdą rocznicę nadania imienia rokrocznie wyszukiwać postaci kapłanów niezłomnych z naszego terenu, z naszej gminy, którzy też kierowali się w życiu takimi wartościami jak nasz patron. Dziś na uroczystości z okazji Dnia Patrona wkładaliśmy do naszego muralu cegiełkę poświęconą następnemu kapłanowi niezłomnemu, jakim jest Roman Sitko – tłumaczy Elżbieta Chrząszcz, dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łękawce.
W organizacji dnia patrona bierze udział cała społeczność Łękawki przygotowując do występu scenografię, stroje i oprawę muzyczną.
-To są małe dzieci. Ciężko im zapamiętać długie teksty. Postawiliśmy na symbolikę, stroje. Z doświadczenia też wiemy, że zbyt długie teksty nudzą słuchaczy. Natomiast piękne stroje, sceny symboliczne nadają uroku tej uroczystości – mówi Elżbieta Chrząszcz, dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łękawce.
-Dzieci nam rozkwitają i działają. Każde ma swój talent niszowy, wyspowy, albo wielki artystyczny. Poprzez taką postać bardzo trudną oni sobie później znajdują swoje miejsce na rynku pracy. „Co ja potrafię?” „Co ja mogę?” „Czy chcę studiować, czy będzie to zawód?” Świętość inspiruje do wolnego wyboru, poznania, niestandardowego i nieszablonowego myślenia: najpierw działaj, potem się ucz, a na końcu naukę pamięciową zastosuj w praktyce – dodaje Teresa Kozaczka, nauczyciel w Niepublicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łękawce.
W poprzednich latach upamiętniono postać ks. Mroza i ks. Drwala.
-Dla mnie osobiście jest niesamowite, że uczniowie, począwszy od pierwszej po ósmą klasę, potrafią się odnaleźć w tym, nie wstydzą się historii i patriotyzmu, tylko uczestniczą w bardzo długim przedstawieniu. Widziałam też, że bardzo duże emocje im towarzyszyły. Dlatego to jest piękne świadectwo dla całej miejscowości Łękawka, gminy Tarnów, naszego regionu tarnowskiego – podkreśla Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
-Myślę, że tego typu wydarzenia jak najbardziej są bardzo wartościowe. Wpisują się one w zadania systemu oświaty w zakresie kształtowania, wychowania patriotycznego i tych wszystkich wartości, które powinny być pielęgnowane wśród młodzieży – zaznacza Łukasz Drewienkiewicz, dyrektor delegatury w Tarnowie Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Uroczystości odbywają się co roku w październiku i powiązane są z Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych.