Uroczystości odbył się 2 października w auli Akademii Tarnowskiej. Rozpoczęły się od studenckiej pieśni "Gaudeamus igitur...".
- Mamy delikatną zwyżkę studentów, około 10% więcej osób przyszło na Akademię Tarnowską, więc cieszymy się z tego niezmiernie. Wprowadzamy nowe kierunki jak "Język francuski dla potrzeb zawodowych" i "Języki obce w e-biznesie". Będziemy budować nowy budynek i tworzyć nowy kierunek – pozwolenie jest, ale trzeba przygotować infrastrukturę dla "kierunku lekarskiego" - mówi dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni, rektor Akademii Tarnowskiej.
W tym roku dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia cieszyła się: "Psychologia", "Fizjoterapia" i "Grafika". Na pierwszym roku naukę rozpocznie 1,6 tysiąca studentów, w sumie w Akademii Tarnowskiej jest ponad 4,2 tysiąca osób.
- Teraz pani rektor wyznaczyła nowy cel – dążymy do Uniwersytetu Tarnowskiego, a to jeszcze dużo pracy przed społecznością akademicką. Życzę im właśnie tego, by rozwijały się badania naukowe, żeby powstawały nowe kierunki. Już wiemy, że "Prawo", "Psychologia", wydział lekarski to decyzje, które zapadły. Być może tak szybko nie będą przyrastały już nowe wydziały, natomiast te, które są to, życzę uczelni by się rozwijały. Z kolei studentom, życzę by otrzymali tutaj dobre szanse dla swoich przyszłych zawodów - życzył Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
- Chciałbym życzyć studentom na ten rok akademicki oraz na cały okres kształcenia, by nie bali się marzyć, by wybierali te zawody, które chce wykonywać, a w przyszłości żeby rzeczywiście stanowili o sile narodu polskiego, o tej merytorycznej sile. Jest to wielkie wsparcie, jeśli chodzi o kapitał ludzki - podkreśla Norbert Kaczmarczyk, poseł na Sejm RP.
- Świętujemy. Jest rozpoczęcie, inauguracja roku akademickiego. To doby czas na podziękowania z tego względu, że przecież Akademia Tarnowska, Akademia Nauk Stosowanych to dziecko Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Przez te 25 lat uczelnia pokazała ciekawą, dobrą historię. To nie była kwestia cudotwórczych mechanizmów, tylko urodzaju i ciężkiej pracy ludzi, którzy udźwignęli tę uczelnie i stworzyli z niej bardzo dobre miejsce na studia, co pokazują studenci i absolwencki, którzy licznie chcą studiować tutaj - dodaje Piotr Sak, poseł na Sejm RP.
Studencki w Akademii Tarnowskiej kształcą się na 32 kierunkach i 37 specjalnościach. W uczelni prowadzone są zarówno studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie.