Co to jest in vitro?
In vitro (ang. in vitro fertilization – IVF), zwane również zapłodnieniem pozaustrojowym, to zaawansowana procedura medyczna, która angażuje ekstrakcję komórek jajowych z organizmu kobiety, a następnie zapłodnienie ich przez plemniki mężczyzny poza ciałem. Następnie zarodki są starannie monitorowane i hodowane w warunkach laboratoryjnych, zanim zostaną przeszczepione z powrotem do macicy kobiety, gdzie mają szansę na rozwinięcie się w ciążę.
Kiedy warto skorzystać z metody in vitro?
Zapłodnienie pozaustrojowe jest wybierane w sytuacji, gdy para przez dłuższy czas ma problemy z naturalnym zajściem w ciążę. Najczęstszymi przypadkami są:
- Niepłodność idiopatyczna – niepłodność, która nie ma określonej przyczyny. Mogą nią być problemy hormonalne, zbyt zaawansowany wiek kobiety, słabej jakości nasienie, zaburzenia jajeczkowania itp.
- Problemy z plemnikami – mogą one występować, gdy mężczyzna ma niską liczbę plemników lub charakteryzują się one słabą ruchliwością.
- Zaburzenia owulacji – in vitro jest wyjściem, gdy kobieta nie reaguje na leczenie farmakologiczne.
- Uszkodzone jajowody – jeśli jajowody są uszkodzone lub zablokowane, in vitro umożliwia bypassowanie tych problemów, ponieważ zapłodnienie zachodzi w laboratorium.
- Endometrioza – schorzenie charakteryzujące się obecnością tkanki śluzówki macicy (endometrium) poza jej jamą, co powoduje nie tylko dyskomfort, ale również problemy z zajściem w ciążę.
- Starzenie się jajników – trudności z zajściem w ciążę mogą pojawić się z racji wieku kobiety. Badania wskazują, że w wieku 30 lat szansa wynosi 20%, po 35 roku spada do 12%, a ciąża po 40 roku życia ma 7% prawdopodobieństwa.
- Niepowodzenia przy innych metodach – jeśli inne metody leczenia nie przyniosły efektów, in vitro może być rozważane jako kolejna opcja.
Dofinansowanie in vitro – Tarnów
Mimo że rządowy program dofinansowania in vitro zakończył się w 2016 roku, to nadal funkcjonują lokalne inicjatywy mające na celu finansowe wspieranie par z problemem niepłodności. Przykładem są działania, które prowadzą Miasto Tarnów i Klinika Leczenia Niepłodności TFP Fertility. Pomoc skierowana jest dla par na stałe mieszkających i zameldowanych w niniejszej miejscowości.
Dla kogo skierowane jest dofinansowanie in vitro w Tarnowie?
Program Miasta Tarnów i TFP Fertility skierowany jest do par, które od ponad roku, bez powodzenia, starają się o potomstwo metodą naturalną. Przedział wiekowy dla kobiet ustalono na 20-42 lata (nieukończone), natomiast dla mężczyzn 20-50 lat.
Jaka jest wysokość dofinansowania in vitro?
Wysokość dofinansowania wynosi 5000 zł dla wszystkich oferowanych technik IVF, czyli in vitro z zastosowaniem komórek rozrodczych pary, zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni oraz metody z zastosowaniem nasienia dawcy
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku adopcji prenatalnej, czyli transferu zarodka z dawstwa zarodka. Tutaj również można uzyskać wsparcie finansowe na poziomie 5000 zł, jednakże nie może ono przekraczać 80% kosztów procedury.
Więcej informacji na temat programu dofinansowania można znaleźć na stronie Kliniki Płodności TFP Fertility.