– Przede wszystkim jest to miejsce odwiedzane przez tarnowian. Chodzi o to, żeby podczas spacerów po Parku Strzeleckim rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami czytali sobie informacje o Spycimirze Leliwicie – założycielu miasta, hetmanie Tarnowskim, wybitnych burmistrzach: Rogoyskim i Tertilu, albo o Szczepaniku. Plejada tych wybitnych tarnowian jest naprawdę dość długa. Chcemy, żeby tam sukcesywnie przez kilka lat powstawała taka „Aleja Wybitnych Tarnowian” – tłumaczy Ryszard Żądło, przewodniczący Rady Osiedla Starówka.
Pomysłodawcy chcą, by postaci były przedstawione w formie pełnowymiarowych drewnianych posągów, ale nie odrzucają innych pomysłów i zachęcają do dyskusji na ten temat.
– Myślę, że tarnowscy artyści też będą chcieli się zaangażować. Jest kilku, którzy akurat w tym materiale jest w stanie wykonać ten projekt. To nie jest takie proste, żeby dwumetrową rzeźbę wykonać z drewna. Oczywiście mamy te obawy, że drewno nie jest tak trwałe jak kamień, metal, czy ceramika. Nie stoimy też zdecydowanie na tym stanowisku, że musi to być ten surowiec. Rozważamy również inne możliwości, tylko jak badaliśmy koszty wykonania, to cena odlewu sięgała kilkudziesięciu tysięcy złotych. Może ostatecznie mogłoby przyjąć formę popiersi – mówi Ryszard Żądło, przewodniczący Rady Osiedla Starówka.
Rzeźby mają być umieszczone wzdłuż głównej alei parku prowadzącej od fontanny do mauzoleum Bema. Pierwsze z nich mają się tam pojawić prawdopodobnie jesienią przyszłego roku.
– Ile nam się uda zrealizować, nie wiemy. Zobaczymy, jakie to będą koszty budżetowe. Planujemy pewne kwoty. To też jest pewien problem dotyczący uzgodnień i pozwoleń. Park jest wpisany jako cały obiekt do rejestru zabytków, więc podlega bardzo ścisłemu nadzorowi konserwatorskiemu, przepisom prawa budowlanego, więc będzie też trochę zabiegów i spraw formalnych do załatwienia. Staramy się, żeby w przyszłym roku rozpocząć tę serię, a może do roku 2030, czyli do siedemsetnej rocznicy lokacji Tarnowa tych kilka rzeźb uda nam się w Alei Wybitnych Tarnowian umieścić - zaznacza Ryszard Żądło, przewodniczący Rady Osiedla Starówka.
Projekt będzie realizowany we współpracy z Radą Osiedla Piaskówka.