- Przedstawiam kilka punktów programowych: likwidacja umów śmieciowych, tak by praca była nazywana pracą, a jej staż był wliczany do stażu emerytalnego, 35-godzinny tydzień pracy, podobnie jak we Francji od wielu lat, stypendium 1000 złotych dla każdego studenta, ponieważ studia nie mogą zależeć od zasobności portfela, bezpłatne podręczniki czytniki e-booków dla uczniów - mówi Jacek Jabłoński, kandydat do Sejmu RP z KW Nowa Lewica.
Mowa była także o transporcie publicznym czy służbie zdrowia i kwestiach mieszkaniowych.
- W Polsce obecnie brakuje ponad 1,5 miliona mieszkań. Problem ten przede wszystkim dotyczy osób w wieku 25-35 lat, spośród których ponad połowa wciąż mieszka z rodzicami. My jako Lewica wychodzimy z bardzo prostym, mądrym, rozsądnym programem i od dawna powtarzaliśmy – i przypomnę, że jako pierwsi mówiliśmy o tym, że mieszkanie jest prawem, a nie towarem. Chcemy wprowadzić w Polsce Krajowy Program Mieszkaniowy, w ramach którego w latach 2025-2029 wybudujemy 300 tysięcy nowoczesnych, tanich mieszkań na wynajem. Na ten program przeznaczymy 20 miliardów złotych rocznie, z czego 3 miliardy będą wykorzystane z Krajowego Planu Odbudowy - zapowiada Kamil Mitera, kandydat do Sejmu RP z KW Nowa Lewica.
- Kwestia transportu i siatki połączeń nie jest dobra. W ramach walki z wykluczeniem transportowym będziemy odtwarzać lokalne połączenia autobusowe i kolejowe. Wprowadzimy dotację transportową do samorządów, którą będzie można przeznaczać wyłącznie na organizację transportu publicznego - zapewnia Ewa Skowrońska, kandydatka do Sejmu RP z KW Nowa Lewica.
- Nasz plan jest prosty: stopniowe zwiększanie nakładów na służbę zdrowia do osiągnięcia pułapu 8% PKB, który pozwoli zapewnić pacjentom odpowiedni standard opieki medycznej. Zależy nam na powstrzymaniu prywatyzacji takich gałęzi medycznych jak psychiatria, stomatologia i ginekologia - zaznacza Jadwiga Urbanik, kandydatka do Sejmu RP z KW Nowa Lewica.
Lewica zabrała również głos w sprawie głośnego sporu pielęgniarek ze szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie z władzami placówki. Interwencję poselską do marszałka województwa małopolskiego – organu prowadzącego szpital – złożyła posłanka Gosek-Popiołek. - Wnioskujemy o przeprowadzenie kontroli w szpitalu im. św. Łukasza w związku z niezrealizowaniem przez dyrekcję zaleceń kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, która odbyła się w lutym i marcu tego roku. Chciałem przypomnieć, że ta kontrola stwierdziła naruszenie przez dyrekcję tego szpitala artykułu 29. KK. Ustalono, że pracodawca nie zastosował wymaganych zmian, warunków umowy o pracę oraz nie udokumentował tego na piśmie - wyjaśnia Jacek Jabłoński.
W czasie konferencji prasowej postulowano także by wprowadzić w Polsce leki dla seniorów za 5 złotych i a dla dzieci – bezpłatne.