– Dzisiejsze wydarzenie to inicjatywa pn. „Piknik Wojskowy” potwala tak naprawdę na podstawie doświadczenia z roku ubiegłego, kiedy to po raz pierwszy zorganizowaliśmy tego typu przedsięwzięcie przy okazji otwarcia największego muralu patriotycznego w Małopolsce, który myślę, że robi wrażenie. Wydarzenie realizujemy w ramach oferty złożonej w konkursie Województwa Małopolskiego „Kocham Polskę”, a nasze zadanie to pokazanie różnych obliczy tego patriotyzmu – mówi Seweryn Kozub, prezes Stowarzyszenia BeActive.
– Na pewno cieszy to, że promujemy patriotyzm. Cieszę się, że tak wielu mieszańców nie tylko Brzeska, ale też całego regionu przybyło właśnie na Piknik Wojskowy. To świadczy o tym, że nie wstydzimy się być Polakami i naszego patriotyzmu, że szanujemy nasze symbole narodowe, nasz hymn i flagę. Ta postawa przejawia się też przez uczestnictwo w tego typu wydarzeniach. Dlatego myślę, że to jest niezwykle cenne i ważne, żebyśmy tego typu wydarzenia wspierali – zaznacza Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Wydarzenie wsparł również Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Brzesko oraz służby mundurowe.
– Taki piknik wojskowy w Brzesku pokazuje również znaczenie munduru oraz polskiego żołnierza i tego co uczynił dla niepodległej Polski. Gdyby nie polscy bohaterowie, polscy żołnierze to naprawdę nie moglibyśmy dzisiaj tutaj stać i świętować. Naszą rolą jest pamiętać o historii, czyli kultywować tę tradycję, wzmacniać armię, wzmacniać wojsko i budować szacunek do polskiego munduru – podkreśla Norbert Kaczmarczyk, poseł na sejm RP.
– Właśnie dzięki takim piknikom możemy być z tą lokalną społecznością bliżej. Tutaj Wojskowe Centrum Rekrutacji wystawiło również mobilny punkt rekrutacyjny. Dzięki czemu młodzież i społeczeństwo z regionu brzeskiego może dostać informacje na temat służby wojskowej, jak ona wygląda i co trzeba zrobić, żeby zostać żołnierzem zawodowym. Pamiętajmy również, że dzisiaj jest 84. rocznica agresji sowieckiej na nasz kraj. Dostaliśmy cios w plecy i ważne, żeby po tych 84 latach pamiętać i dziękować wszystkim naszym przodkom za to, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce – mówi kpt. Paweł Badoń, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.
– Nadleśnictwo Brzesko bierze udział w tego typu inicjatywach i wydarzeniach patriotycznych. Jesteśmy obecni i bierzemy udział, tak jak w trakcie II wojny światowej, kiedy polscy leśnicy brali czynny udział w obronie kraju, brali udział w działaniach na terenach kompleksów leśnych. Tak samo w dniu dzisiejszym czujemy ten obowiązek i bierzemy udział w tak ważnym dla nas wszystkich wydarzeniu patriotycznym – zaznacza Paweł Dzięgielowski, nadleśniczy nadleśnictwa Brzesko.
Już podczas Dnia Edukacji Narodowej stowarzyszenie BeActive zaprasza na odsłonięcie muralu Mikołaja Kopernika.
Partnerami wydarzenia byli: Lasy Państwowe – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Województwo Małopolskie, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie, GBS Solutions, PSB Mrówka Brzesko, Koło Gospodyń Miejskich Brzeszczanki, Salon Kwiatowy Bazzar, Zespół Regionalny „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej”, Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta w Brzesku, Komenda Powiatowa Policji w Brzesku, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Brzesko, OSP Mokrzyska, OSP Jadowniki, OSP Brzesko, Służba Więzienna Tarnów, Służba Więzienna Nowy Wiśnicz, Państwowa Straż Pożarna w Brzesku, 5 Batalion Dowodzenia w Krakowie.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego