Starosta zwracając się do zebranych podkreślił jak niezwykle ważna jest pamięć i przekazywanie prawdy o bohaterach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Zaznaczył też, że poświęcenie i determinacja żołnierzy niezłomnych są wzorem dla nas wszystkich, a ich historie powinny być przekazywane kolejnym pokoleniom. Mówił również o tym, jak ważne miejsce w naszym regionie zajmuje pielęgnowanie narodowej tradycji, wspólne świętowanie rocznic narodowych i wydarzeń historycznych.
Pokaz był niezwykle cenną lekcją bolesnej historii. To wyjątkowy film o żołnierzu AK, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który z narażeniem życia celowo dał się aresztować, by zostać osadzonym w Auschwitz. Tam organizował konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisał raporty, w których podjął próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Brał udział w Powstaniu Warszawskim i walczył w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski został aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w Warszawie.
Historię wielkiego bohatera drugiej wojny światowej – rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań zbrojnych próbował przeciwstawić się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji, oglądali zaproszeni goście i mieszkańcy, a wśród nich m.in. samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy i kierownicy szkół i instytucji, nauczyciele oraz przedstawiciele stowarzyszeń. Poseł na Sejm RP Annę Pieczarkę, która wspiera wiele projektów i przedsięwzięć na rzecz mieszkańców i rozwoju Powiśla Dąbrowskiego, reprezentował jej asystent Kamil Nowak.