– Do naszych wyborczych postulatów należą m.in. przeznaczenie 8% PKB na służbę zdrowia, leki na receptę za 5 zł, publiczny program in vitro finansowany z budżetu państwa, renta wdowia, budowa 300 tys. mieszkań na tani wynajem w ciągu najbliższych 4 lat, odtworzenie autobusowych i pociągowych linii lokalnych, likwidacja umów śmieciowych, prawo kobiet do przerywania ciąży do 12 tygodnia oraz świeckie państwo, czyli wyprowadzenie religii ze szkół i wypowiedzenie konkordatu – wymienia Jacek Jabłoński, kandydat na posła na Sejm RP.
Na pierwszym miejscu Nową Lewice reprezentował będzie Jacek Jabłoński, współprzewodniczący struktur partii w Tarnowie.
– Byłem pełnomocnikiem obywatelskiego projektu „In vitro dla Tarnowa”, który został przyjęty przez radę miejską. Jestem również współorganizatorem wielu protestów w obronie demokracji, praw kobiet, niezależności sądów. Dla mnie najważniejszymi rzeczami są; gospodarka, prawa osób wykluczonych i kwestie europejskie – mówi Jacek Jabłoński, kandydat na posła RP.
Z miejsca 3 startuje Jan Skiba, będący szefem brzeskiej Nowej Lewicy.
– Najważniejsze tematy dla współczesnego świata: bezpieczeństwo zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Z zewnętrznym: wiecie państwo, co się dzieje za naszymi granicami. Chciałbym, żebyśmy z wszystkimi naszym sąsiadami, tak z południa, wschodu i zachodu żyli w dobrych stosunkach. Natomiast o bezpieczeństwo wewnętrzne zabiegałbym, żeby nasi obywatele czuli się bezpiecznie. Zabiegałbym też o bezpieczeństwo socjalne – tłumaczy Jan Skiba, kandydat na posła na Sejm RP.
Przypomnijmy, tylko tydzień został na zgłoszenie list kandydatów na posłów i senatorów do Państwowej Komisji Wyborczej.
Pełna lista Nowej Lewicy:
1. Jacek Jabłoński – współprzewodniczący Nowej Lewicy w Tarnowie. Współorganizator protestów w obronie praw kobiet, po których zorganizował dyskusję młodzieży lewicowej z katolicką mającą na celu promowanie dialogu. Pełnomocnik obywatelskiej inicjatywy „In vitro dla Tarnowa”, projektu wdrożonego w 2022 roku. Był współautorem wniosku o odebranie tytułu honorowego obywatela Tarnowa abp. Skworcowi.
2. Dorota Kocoń – pielęgniarka, pracuje w pogotowiu ratunkowym i szpitalach tarnowskich i brzeskim. Najważniejszymi dla niej punktami programowymi są służba zdrowia oraz pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym, szczególnie mającym problem z mobilnością.
3. Jan Skiba – inżynier górnik, przewodniczący rady powiatowej Nowej Lewicy w Brzesku. W Sejmie chciałby zająć się kwestiami praw pracowniczych.
4. Ewa Skowrońska - radna osiedla Dołuszyce w Bochni, prezeska ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Raba" w Bochni, była członkini Komisji Rewitalizacji’. W Sejmie chciałaby się zająć problemami służby zdrowia oraz prawami osób starszych i wykluczonych.
5. Magdalena Terefenko – licencjatka kierunku studia nad Koreą, aktualnie w trakcie obrony licencjatu z politologii. Od trzech lat członkini małopolskiego okręgu Młodych Razem. Jako beneficjentka projektów zapobiegających wykluczeniu walczy o politykę równych szans. Uwrażliwiona na problemy osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów i rodzin.
6. Zdzisław Dziob – inżynier górnik, emeryt Kopalni Soli w Wieliczce. Przewodniczący Zarządu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Górników w Polsce przy Kopalni Soli "Wieliczka". Generalny Honorowy Dyrektor Górniczy.
7. Jerzy Fijałkowski – absolwent Politechniki Krakowskiej; mgr inż. Wydziału instalacji sanitarnej i wodnej. Pracował na budowach krakowskich na stanowiskach kierowniczych, a obecnie od dwóch lat jest Prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Brzesku. Sprawy dla niego w kampanii najważniejsze to przywrócenie dobrych stosunków z Unią Europejską, zakończenie zadłużania Państwa kosztem przyszłych pokoleń i wprowadzenie na stałe renty wdowiej.
8. Małgorzata Krup – z zawodu położna, obecnie zajmuje się domem. Bliskie jej są problemy dotyczące praw kobiet. Wierzy w demokrację, aktywna uczestniczka protestów w obronie demokracji, sądów i praw kobiet.
9. dr Agnieszka Sienicka – Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, w 2017 roku otrzymała tytuł doktora nauk humanistycznych, obecnie pracuje jako nauczycielka języka polskiego. W kręgu jej zainteresowań znajdują się prawa kobiet oraz nowoczesna edukacja.
10. Ryszard Kałat – radca prawny, mieszka w powiecie proszowickim.
11. Dr Renata Niziołek – romanistka, tłumaczka, wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Najbardziej interesuje ją praca na rzecz głębokich zmian systemu edukacji, większej autonomii nauczycieli, bardziej efektywnego kształtowania programów. Jak mówi, edukacja musi być skuteczna i szybciej reagować na zmieniającą się rzeczywistość.
12. Mateusz Burzawa – z wykształcenia religioznawca i technik administracji. Od 21 lat aktywista społeczno-polityczny działający na rzecz świeckości państwa, równości i różnorodności, prawa do aborcji, a także ochrony przyrody oraz przeciwdziałania katastrofie klimatycznej.
13. Barbara Kusiak-Kobylarz – działaczka społeczna w Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju i ochrony zdrowia powiatu dąbrowskiego. Przez 11 lat pracowniczka w pionie księgowym w szpitalu. Jej zainteresowania dotyczą przede wszystkim problematyki służby zdrowia oraz praw kobiet.
14. Konrad Krupa – Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował Informatykę Gier Komputerowych. Prywatnie muzyk, trójboista. Aktywnie zaangażowany w działania na rzecz świeckiego państwa, ochrony środowiska oraz świadomości nt. osób nieneurotypowych.
15. Marta Duda – z wykształcenia pielęgniarka dyplomowana, aktywna społeczniczka. Jej najważniejsze punkty programowe to rozdział kościoła od państwa, równouprawnienie osób LGBT, prawa kobiet i ochrona zwierząt.
16. Adam Turowicz – z zawodu programista, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej na kierunku automatyka i robotyka. Działacz lewicowy, zainteresowany działaniem na rzecz świeckości państwa oraz poprawą sytuacji w polskiej nauce.
17. Jadwiga Urbanik – zawodowo zajmuje się obsługą maszyn poligraficznych. W ramach działalności społecznej zajmuje się propagowaniem w mediach społecznościowych postaw pro zwierzęcych. Bliskie są jej również problemy edukacji i problem z dostępnością specjalistycznych usług medycznych dla dzieci. Mieszka w powiecie tarnowskim.
18. Kamil Mitera – 25-letni tarnowianin, student, zawodowo jest kierownikiem sklepu. Od 4 lat koordynator Młodej Lewicy w okręgu tarnowskim, współorganizator protestów w obronie praw kobiet oraz zbiórek podpisów pod projektem legalnej aborcji. Startuje z hasłem Głos Młodego Pokolenia; skupi się na kwestiach związanych z edukacją, środowiskiem oraz zdrowiem.