Rodzaje zapięć do rowerów
W sklepach znajdziesz różne rodzaje zabezpieczeń rowerowych, ale wiele z nich nie zapewni odpowiedniej ochrony. Dotyczy to m.in. tanich i (niestety) bardzo popularnych linek, które można przeciąć zwykłymi nożycami do metalu. Zamiast tego postaw na solidniejsze rozwiązania, jak te wymienione poniżej:
- gruby łańcuch ze stali hartowanej (z dodatkowym zapięciem),
- zapięcie U-lock,
- zapięcie składane,
- blokada koła lub siodełka (bardziej jako dodatkowe niż główne zabezpieczenie).
Zabezpieczenie do roweru – na co zwrócić uwagę?
W tym przypadku pierwszym kryterium wyboru powinien być stopień zapewnianej ochrony. Pod tym względem najlepiej wypadają łańcuch z zamkiem i U-lock. Z drugiej strony, warto też wziąć pod uwagę komfort użytkowania – zwłaszcza jeśli przed Tobą długa trasa i musisz dźwigać zapięcie w plecaku przez całą drogę. W takiej sytuacji łańcuch może nie być najlepszym wyborem, bo jest najcięższym ze wszystkich opcji dostępnych na rynku.
Zapięcie a ubezpieczenie roweru od kradzieży
Solidne zapięcie rowerowe może skutecznie zniechęcić złodzieja do kradzieży. Im więcej czasu potrzeba na jego sforsowanie, tym większa szansa, że ktoś zauważy jego działanie i powiadomi policję. Niestety, dzisiejsi złodzieje są wyposażeni w sprzęt, którym z łatwością przecinają łańcuchy i inne blokady w kilka sekund – a następnie szybko odjeżdżają Twoją własnością.
Choćby z tego powodu warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, którym może być ubezpieczenie roweru od kradzieży. Jakie wybrać? Ciekawą propozycję ubezpieczenia roweru znajdziesz w ofercie Balcia.
Na wstępie warto zaznaczyć, że nie jest to ubezpieczenie roweru wyłącznie przed kradzieżą. Ten produkt łączy w sobie kilka różnych opcji, a dokładnie OC, NNW i polisę na wypadek uszkodzenia lub utraty jednośladu. Jest to zatem kompleksowe ubezpieczenie dla rowerzysty, które zadziała w wielu sytuacjach – od ochrony w razie wypadku i zrobienia sobie krzywdy, przez przypadkowe potrącenie przechodnia, aż po kradzież Twojej własności.
Ubezpieczenie dla rowerzysty, które znajdziesz np. na Balcia.pl zadziała również w przypadku hulajnogi elektrycznej. Dodatkowo masz do dyspozycji aż trzy warianty różniące się sumami ubezpieczenia. Wybierając najwyższy pakiet, zapłacisz zaledwie 239,88 zł za rok. Możesz jednak ubezpieczyć swój rower na nawet 15 000 zł.
Uważaj, ubezpieczenie dla rowerzysty wtedy nie zadziała!
Zakup ubezpieczenia roweru od kradzieży nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o jego bezpieczeństwo. W większości polisa zadziała tylko wtedy, gdy zostaną spełnione konkretne warunki, czyli chociażby:
- kradzież z włamaniem – miejsce parkowania roweru musi nosić oznaki nieuprawnionego wejścia do środka, np. wyłamane zamki,
- kradzież ze zniszczeniem zabezpieczeń – muszą one spełniać wymagania ubezpieczyciela, a także być przymocowane do nieruchomego przedmiotu, który jest przytwierdzony do podłoża lub budynku.
Jak widać, możesz nie otrzymać odszkodowania, jeśli rower zostanie skradziony, gdy nie był przed tym właściwie zabezpieczony. Jeśli chcesz, by ubezpieczenie roweru przed kradzieżą zapewniło Ci realną ochronę, sprawdź koniecznie OWU, czyli ogólne warunki umowy. W Balcia Insurance na szczęście są one napisane w prosty i przystępny dla każdego sposób.
Pamiętaj, że z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego nie ma znaczenia, czy zostawiasz pojazd na kilka godzin czy na “minutkę”. Nawet jeśli zapięcie i odpięcie go zajmie Ci więcej czasu niż same zakupy i tak musisz to zrobić – inaczej ubezpieczenie roweru od kradzieży nie pokryje kosztów związanych z utratą dwóch kółek.