- Odnosząc się do potencjalnej sprzedaży Grupy Azoty Puławy chcielibyśmy podkreślić, że 6 czerwca Grupa Azoty S. A., Grupa Azoty Puławy i Grupa ORLEN podpisały umowę o współpracy i zachowaniu poufności, która to umowa umożliwi rozpoczęcie procesu due diligence, czyli badania kondycji puławskich zakładów. Przesądzanie na obecnym etapie o finalnych rozstrzygnięciach w zakresie prowadzonych rozmów jest działaniem stanowczo przedwczesnym - podkreśla Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty S. A.
Lipcowa sesja nadzwyczajna została zorganizowana na prośbę pracowników Grupy Azoty w Tarnowie, którzy martwią się o swoją przyszłość.
- Pracownicy tarnowskiej spółki znają gorzki smak zamykanych instalacji, począwszy od wytwórni akrylonitrylu, krzemu, półspalania, PCW, chloru, tarflenu, utleniania, a skończywszy na tarnoformie. Niech nikogo nie zdziwi fakt, że po tylu bolesnych doświadczeniach poziom niepokoju pracowników jest aż tak wysoki w obliczu ostatnich decyzji zarządu grupy Azoty S.A. - mówi Stanisława Rzepka, przewodnicząca NSZZ Pracowników Grupy Azoty S. A. w Tarnowie.
Głos na mównicy zabrał również prezydent Tarnowa.
- Czuję się odpowiedzialny za losy naszego miasta, za jego dobrostan w wielu wymiarach, w tym gospodarczym. Bardzo się niepokoję losami Grupy Azoty w Tarnowie nie w ciągu najbliższych tygodni czy miesięcy, bo tu prawdopodobnie nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, ale martwię się o taką długoletnią perspektywę rozwoju naszych zakładów, długoletnią w wymiarze kilku czy kilkunastu lat - wyjaśnia Roman Ciepiela, prezydent miasta Tarnowa.
- Bez względu na finał rozmów dotyczących puławskich zakładów Grupy Azoty sytuacja grupy kapitałowej jest stabilna – i to chcielibyśmy bardzo jasno i wyraźnie wyartykułować. Podobnie jak kwestię dotyczącą miejsc pracy. Miejsca pracy w grupie azoty nie są w żaden sposób zagrożone. Grupa azoty na bieżąco wypełnia wszystkie zobowiązania wynikające z działalności operacyjnej i inwestycyjnej - przekonuje Grzegorz Kądzielawski.
W trakcie sesji radni przyjęli także apel do parlamentarzystów, w którym wskazywano, że należy zatrzymać przejęcie przez Orlen Grupy Azoty Puławy. "Za" głosowało 12 radnych z klubów Nasze Miasto Tarnów i Koalicji Obywatelskiej, przeciwko było 8 radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości.