Siatka pleciona czy zgrzewana?
Siatka ogrodzeniowa z powodzeniem sprawdzi się jako ogrodzenie domu, ale też domku letniskowego czy działki ROD. Ze względu na sposób łączenia ogniw wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje siatek: siatkę plecioną oraz zgrzewaną. Każda z nich wykazuje wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz może zostać zamontowana na nierównym podłożu. Na czym polegają zatem różnice?
Klasyczna siatka pleciona, zwana potocznie ślimakową, jest wykonana ze stalowego drutu, splecionego w oczka o charakterystycznym kształcie rombów. Konstrukcja w tym przypadku nie jest już niczym dodatkowo połączona. Ten typ siatki charakteryzuje spora elastyczność, co może być jednocześnie wadą i zaletą. Ostateczna plastyczność zależy jednak od grubości plecionki — im grubszy drut, tym sztywniejsza siatka. Montaż siatki ogrodzeniowej plecionej jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż należy ją w pierwszej kolejności dokładnie naciągnąć. Nie obędzie się też bez dodatkowych akcesoriów, takich jak pręty właściwe oraz śruba rzymska.
Z kolei siatka zgrzewana – jak sama nazwa wskazuje – jest wykonana z drutów, które są najpierw układane we wzór prostokątów, a następnie ze sobą zgrzewane. Tego rodzaju ogrodzenie wybierane jest częściej, głównie ze względów estetycznych. Poza tym siatka zgrzewana charakteryzuje się dużo większą sztywnością niż jej pleciony odpowiednik, dzięki czemu jest mniej podatna na odkształcenia, a jej założenie nie wymaga naciągania przy pomocy specjalnych narzędzi.
Podział siatek ogrodzeniowych ze względu na materiał wykonania
Sposób łączenia ogniw to nie jedyne kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze siatki. Liczy się również materiał, z którego została wykonana. W marketach budowlanych można znaleźć:
- Siatki ogrodzeniowe metalowe powlekane – bazą są stalowe druty, które zostały równomiernie pokryte warstwą polichlorku winylu, w skrócie PCV. Dzięki dodatkowej powłoce, siatki tego typu są odporne na wilgoć i korozję. Co więcej, siatki powlekane PCV są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu można łatwo dopasować ogrodzenie do stylu posesji.
- Siatki ogrodzeniowe metalowe ocynkowane – drut, z którego wykonana jest siatka, jest grubszy niż w przypadku siatki powlekanej. W procesie produkcji nie używa się jednak PCV. Zamiast tego metal jest poddawany cynkowaniu galwanicznemu. Cienka warstwa cynku doskonale przylega do drutu, chroniąc go przed korozją i zwiększając wytrzymałość. Konstrukcja zachowuje wysokie walory estetyczne przez długie lata.
- Siatki plastikowe – w sklepach można otrzymać również siatkę wykonaną z plastiku. Rzadko wykorzystuje się ją jednak do grodzenia posesji ze względu na niższą wytrzymałość. Z powodzeniem można natomiast użyć plastikowej siatki w ogrodnictwie i rolnictwie, np. jako osłonę drzew, do wyznaczania terenu lub tworzenia płotków odgradzających rośliny od potencjalnych szkodników.
Montaż siatki ogrodzeniowej
Przed zakupem siatki warto przestudiować nie tylko dostępne rodzaje, ale też informacje dotyczące instalacji tego typu ogrodzenia. Poniżej kilka przydatnych wskazówek.
Czy podmurówka pod siatkę ogrodzeniową jest konieczna?
Podmurówka ma za zadanie ustabilizować konstrukcję ogrodzenia. Jednak produkowane obecnie siatki są na tyle lekkie i solidne, że można zrezygnować z dodatkowego podmurowania.
Wybór ogrodzenia bez podmurówki to spora oszczędność pieniędzy oraz prostszy montaż.
Podłoże pod ogrodzeniem można na koniec wysypać żwirem lub korą, aby całość prezentowała się elegancko.
Jak dobrać słupki ogrodzeniowe do siatki?
Metalowe słupki to podstawa trwałego ogrodzenia. Do założenia siatki ogrodzeniowej potrzebnych jest ich kilka rodzajów. Słupek początkowy montuje się przy bramie lub furtce, czyli tam, gdzie zaczyna się oraz kończy ogrodzenie. Oprócz tego trzeba kupić też słupki narożnikowe i podporowe oraz słupki uniwersalne, które zostaną rozmieszczone na całej długości płotu.
Słupki należy dopasować oczywiście do wysokości siatki. Najlepiej wybierać te ocynkowane lub dodatkowo malowane proszkowo – tak wykończony metal nie tylko nienaganne wygląda, ale też wykazuje większą wytrzymałość.
Akcesoria do montażu siatek ogrodzeniowych
Jeśli jednym z kryterium wyboru jest łatwy montaż, lepiej zdecydować się na siatkę zgrzewaną. Aczkolwiek przy odrobinie wysiłku siatkę plecioną również można założyć samodzielnie. Najlepiej od razu wyposażyć się w gotowy zestaw montażowy, który zawiera drut wiązałkowy, drut naciągowy oraz napinacze, których zastosowanie znacznie przyspiesza cały proces.
Siatka ogrodzeniowa to świetne rozwiązanie niezależnie od tego, czy właścicielowi zależy na solidnym zabezpieczeniu na lata czy tymczasowym wyznaczeniu terenu swojej posesji. Pozostaje tylko wybrać odpowiedni rodzaj i cieszyć się dobrą jakością ogrodzenia przy stosunkowo niskiej cenie!