- Po raz kolejny spotykamy się w tym roku na górze Kokocz, piękne wydarzenie, Eno-Majówka, EnoTarnowskie, czyli rozpoczęcie sezonu enoturystycznego w Małopolsce. To wydarzenie będzie od tego roku małopolskim wydarzeniem cyklicznym. Cieszę się, że gmina Ryglice uzyskała taką nominację, że może rozpoczynać małopolską majówkę enoturystyką w gminie Ryglice - mówi Paweł Augustyn, burmistrz miasta i gminy Ryglice.
- W ramach polskiej marki turystycznej EnoTarnowskie tworzymy szlak kulinarny na obszarze działania tej marki, czyli miasta Tarnów, powiatów: brzeskiego, tarnowskiego, dąbrowskiego i zaczynamy prezentację całego tego dziedzictwa, potencjału kulinarnego regionu. Oczywiście winnice jako enoturystyka, ale to też jest bogactwo kulinarne - wyjaśnia Jan Czaja z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.
Gościem specjalnym Eno-Majówki na górze Kokocz był uczestnik programu MasterChef, który dał pokaz gotowania gulaszu. - Przygotuje gulasz, mój fajny gulasz z paroma rodzajami mięsa, jest boczek surowy, trochę wieprzowinki, trochę drobiu, przede wszystkim palona papryka wędzona, palona papryka ostra, trochę przecieru pomidorowego, cebula, trochę czosnku, dużo warzyw, marchewki, kolorowa papryka. Mam nadzieje, że ludzie będą bardzo, bardzo zadowoleni i będą w domu robić gulasz z tego przepisu - tłumaczy Mateusz Güncel z 6. edycji programu MasterChef.
Eno-Majówka na Kokoczu to też ludowa muzyka. W trakcie wydarzenia można było posłuchać utworów w wykonaniu Kapeli Spod Kokocza, W Kuźni u Kowala, czy Zalasowianie. Nie zabrało też smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, które potrafiły pozytywnie zaskoczyć.
- Przygotowałyśmy fontannę z gorącą czekoladą oraz owoce i lemoniadę dla spragnionych. Są też deserki. Myślę, że wszyscy będą zadowoleni – mówi Zofia Tulik, prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Ryglicach.
- Przygotowałyśmy kapuśniaczek, łopaciorz nasz zalasowski, ciasteczek bardzo dużo, mamy prołzioki-hamburgerki, chlebuś wiejski, ciasta wieloowocowe, szarlotkę mamy – opisuje Bogumiła Janoś, Koło Gspodyń Wiejskich z Zalasowej.
- Jesteśmy z gminy Lisia Góra. Przyjechałyśmy z bigosem na winie czerwonym, z risottem na białym wytrawnym winie, z przekąskami do wina, czyli krakersami z różnymi dipami i szeregiem ciast tradycyjnych – pokazuje Jadwiga przebięda, KGW Cuda Wienaki Pawęzowianki.
- Dzisiaj przede wszystkim słodkości, chlebek ze smalcem, różnego rodzaju wypieki. Oczywiście wszystko domowe, ekologiczne na domowych produktach. Dodatkowo dzisiaj mamy danie na ciepło, cyzli bigos na mięsku własnym. Dodatkowo oferujemy popcorn i watę cukrową – mówi Paweł Kumiega KGW z Lubczy.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem burmistrza Ryglic Pawła Augustyna, organizatorami byli: Koło Gospodyń Wiejskich Kowalowianki i Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach.