Materace do spania dla najmłodszych – na co zwrócić uwagę?
Im młodsze dziecko, tym mniejsza szansa, że poskarży się na niewygodne posłanie. To w Twoim geście jest zadbać o zdrowie, bezpieczeństwo i komfort pociechy. Dobrej jakości materac powinien być dobrze dopasowany do wagi, wzrostu, wieku oraz stanu zdrowia dziecka. Jeśli zdiagnozowano u niego wadę postawy lub problemy z napięciem mięśniowym, warto skonsultować kwestię doboru materaca z fizjoterapeutą.
Ponadto dobry materac dla najmłodszych powinien być hipoalergiczny, antybakteryjny, łatwy do utrzymania w czystości (wyposażony w nieprzemakalny ochraniacz z możliwością prania) oraz wolny od toksycznych substancji. Warto wybierać produkty z atestami i certyfikatami bezpieczeństwa, takimi jak OEKO-TEX Standard 100, co potwierdza, że materiał spełnia restrykcyjne normy bezpieczeństwa.
Co ważne, materac dla dzieci nie może być zbyt miękki ani się zapadać – w kontekście niemowląt sporo mówi się nawet o ryzyku SIDS. Posłanie powinno być minimum 20 cm dłuższe od dziecka i zapewniać równomierne podparcie dla kręgosłupa, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest średnio twardy model bez podziału na strefy, np. z pianki wysokoelastycznej lub lateksu.
Materace dla młodzieży – dopasowane do zmieniających się potrzeb
W pokojach starszych dzieci i młodzieży zwykle znajdują się łóżka pojedyncze z materacami do spania 100 × 200 cm lub 90 × 200 cm, czyli modele o standardowych wymiarach. W tej grupie produktowej do wyboru pozostaje pełna gama dostępnych rozwiązań: materace piankowe, lateksowe, kieszeniowe, sprężynowe, z podziałem na strefy, które dopasowują się do kształtów ciała – parametry poszczególnych modeli łatwo porównasz online w sklepie internetowym Salonów Agata.
Co oczywiste, starszaki są już w stanie określić, czy preferują twarde materace do spania, czy miękkie, co powinno znacznie ułatwić zakup. Co do zasady twardość dobieramy do wagi – w przypadku nastolatków sprawdzą się te oznaczone symbolem H1 lub H2, które według zaleceń producentów są przeznaczone dla osób o wadze kolejno do 50 i do 80 kg. Warto rozważyć zakup modelu dwustronnego, który pozwala na dopasowanie wygody do indywidualnych potrzeb – gdy zajdzie taka potrzeba, można po prostu odwrócić materac na drugą stronę.
A jaki materac do spania wybrać dla pary dorosłych?
Sprawa się komplikuje, gdy na łóżku podwójnym śpi dwoje dorosłych o różnej wadze, innych preferencjach (np. jeden z partnerów śpi na plecach lub na boku, a drugi na brzuchu) i potrzebach (np. jeden z dorosłych wskutek choroby jest długotrwale leżący). Ten problem da się łatwo rozwiązać, kupując dwa materace zamiast jednego podwójnego. Kwestię niewygodnej szpary na łączeniu rozwiązuje wówczas toper, czyli cieńszy materac nawierzchniowy, który dodatkowo korzystnie wpływa na higienę posłania.
Należy wiedzieć, że zbyt miękki materac może powodować problemy z układem krążeniowo-naczyniowym i dyskomfort ze strony kręgosłupa. Zbyt twardy natomiast – ucisk naczyń krwionośnych, co może skutkować m.in. drętwieniem kończyn.
Dorosłym zaleca się materace określane jako H2 (model średnio twardy przeznaczony dla osób o wadze 50-80 kg, H3 (dla osób o wadze 80-100 kg) lub H4 (materac twardy zalecany osobom o wadze ponad 100 kg). Warte uwagi są również profesjonalne materace do spania – w tej grupie znajdziesz m.in. modele przeciwodleżynowe, pasujące do stelaża regulowanego czy o właściwościach masujących i specjalnej konstrukcji ułatwiającej zmianę pozycji.
Podsumowując, podczas wyboru materaca powinniśmy dążyć do jednego celu: utrzymania właściwej krzywizny kręgosłupa niezależnie od gabarytów i tego, czy zasypiamy leżąc na brzuchu, plecach czy boku. Nie ma jednego idealnego produktu dla wszystkich; z pewnością znajdzie się jednak taki, który idealnie odpowie na potrzeby i nawyki indywidualnego użytkownika.