- Dzisiaj jesteśmy szczęśliwi, myślę, że szczęśliwi są wszyscy mieszkańcy naszego miasta i gminy, ponieważ mamy obiekt, w którym możemy realizować swoje marzenia o przyszłości, o tym, że będziemy się integrować, że będziemy się rozwijać, że nasze talenty nie zginą, albo nie wyfruną poza ten teren, tylko będą tu miały swoje możliwości spełnienia - mówi Jan Sipior, burmistrz miasta i gminy Szczucin.
Nowo wybudowany obiekt oficjalnie otwarto 24 marca. W trakcie uroczystości było przecięcie wstęgi, w którym udział wzięli zaproszeni goście. Później przyszedł czas na koncert chóru Clave de Sol ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie, okolicznościowe przemówienia oraz koncert kwartetu smyczkowego Con Affetto.
- Gratulowałem panu burmistrzowi, pani dyrektor tego wielkiego przedsięwzięcia, które pewnie będzie koncentrowało tę kulturę, która się dzieje na ziemi szczucińskiej. Z całą pewnością nowe warunki stworzą nową, lepszą jakość - mówi Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.
- Patrząc na te talenty, które dzisiaj zostały zaprezentowane w tej części artystycznej okazuje się, że warto tego typu inwestycje wspierać, popierać. Niech się talenty szlifują i nabierają rumieńców - dodaje Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP.
- To właśnie w takich miejscach ludzie się integrują, to tutaj odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne, społeczne i przede wszystkim jest to miejsce dla dzieci i młodzieży, gdzie mogą mile spędzić czas, mogą się zainspirować, bo tu znajduje się ciekawy zbiór książek. To jest miejsce, gdzie mogą poprzez zabawę, poprzez ciekawe projekty, warsztaty rozwijać się, nabywać wiedzę - zaznacza Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.
To będzie też miejsce spotkań i integracji społecznej. Obiekt zlokalizowany jest tuż obok Szkoły Podstawowej w Szczucinie, co z pewnością przełoży się na częste odwiedzanie go przez uczniów, ale i wszystkich tych, którzy będą chcieli obcować z kulturą.
- Warto inwestować w kulturę, dlatego, że to jest nasza tożsamość. Książki to jest nasza pamięć. Jeżeli będziemy w stanie gromadzić te wspomnienia, wiedzę, literaturę i później jej mądrze używać, to będziemy wiedzieć gdzie jesteśmy na świecie, gdzie jesteśmy w Europie i jaka jest nasza tożsamość - podkreśla Norbert Kaczmarczyk, poseł na Sejm RP.
- To kolejne miejsce kultury na mapie Powiatu Dąbrowskiego. To wielki dzień dla Szczucina, ale tez dla mieszkańców całego Powiatu Dąbrowskiego, dlatego że z tego pięknego obiektu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy - dodaje Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
Powstanie budynku Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek to potężna inwestycja również pod względem finansowym. Budowa obiektu kosztowała przeszło 10 milionów złotych.
- Kiedy podejmowałem decyzję o projektowaniu tego obiektu o środkach się jeszcze nie marzyło. Myśleliśmy, że być może jakiś kredyt, być może jakiś cud się zdarzy. Szukaliśmy różnego rodzaju możliwości wsparcia i pojawił się Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, a kolejne 5 milionów pożyczyliśmy z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Na szczęście patrząc na to co się dzieje na rynku finansowym mamy oprocentowanie 2% stałe, czyli inflacja powinna nam spłacić ten dług - podkreśla Jan Sipior, burmistrz miasta i gminy Szczucin.
W budynku Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek gmina Szczucin planuje też uruchomić kino oraz rozważa otworzenie szkoły muzycznej pierwszego stopnia.