- Był piosenki harcerskie takie bardzo tradycyjne, czyli np. "Stokrotka", "Bieszczadzki trakt", "Szara lilijka". Były też piosenki związane z niepodległością, ponieważ płk. Pertkiewiczowi bardzo zależało, żeby patriotyzm u harcerzy rozwijać – wyjaśnia phm. Renata Kawula, drużynowa 5. tarnowskiej drużyny harcerskiej im. Janusza Korczaka z Żabna.
Uczestnicy IV Festiwalu Piosenki harcerskiej im. płk. Jerzego Pertkiewicza wykonali po dwie piosenki.
- Zaśpiewamy najpierw "Orlątko" następnie piosenkę "Dym z jałowca". "Orlątko" jest naprawdę bardzo ładna pieśnią, śpiewaną przez młode osoby podczas wojny. Uważam, że jest to piosenka oddająca charakter harcerzy. Druga piosenka jest wesoła, żeby rozluźnić atmosferę – mówi Magdalena Kuciel ze Szkoły Podstawowej w Lisiej Górze.
- Zaśpiewaliśmy dwie piosenki: "Szarą lilijkę" i "Pałacyk Michla". Przyjeżdżamy tu co roku, więc chcemy kontynuować tę tradycję – tłumaczy phm. Beata Wojtanowska, drużynowa 10. tarnowskiej drużyny harcerskiej "Młody Las".
Na uczestników wydarzenia czekały nagrody, a poziom występów oceniały jury. W jego składzie był Zygmunt Pertkiewicz – syn patrona konkursu. O to, by pamiętać o żołnierzu AK z regionu tarnowskiego zadbali organizatorzy festiwalu.
- Pułkownik Pertkiewicz zawsze kochał piosenkę, grał na skrzypcach, gościł u nas wielokrotnie, rozmawiał z harcerzami. Są tacy, którzy mogli z nim porozmawiać. Bardzo mu zależało, żeby ta piosenka nie zaginęła, żeby piosenką przekazywać wartości i myślę, że nam to się udaje - podkreśla phm. Renata Kawula.
W wydarzeniu udział wzięły też władze samorządowe gminy i powiatu.
- Proszę zwrócić uwagę, że jeśli chodzi o ten festiwal to dajemy pole do działania dla drużyn harcerskich, które w tej chwili dopiero się tworzą. Pani Renata Kawula zainicjowała, wydobyła z uśpienia te drużyny, które w powiecie były, a jej działalność spowodowała to, że te dzieci został bardzo mocno zaangażowane w działalność drużyny harcerskiej. Takim moim wielkim marzeniem jest to, ażeby tutaj za rok na tym piątym, małym jubileuszowym festiwalu pojawiło się o wiele więcej drużyn - zaznacza Roman Łucarz, starosta tarnowski.
- To już jest nasz festiwal, nasz przegląd piosenki nie tylko harcerskiej, bo ona w domyśle jest też piosenką patriotyczną. Zestaw piosenek, pieśni, które były do wyboru utrzymują się w duchu patriotyzmu – dzisiaj to było słychać. Ja się ogromnie ciesze, że dołącza do nas coraz więcej nowych też miejscowości. W tym roku są obecne z nami drużyny z naszej gminy Bobrowniki, a po sąsiedzku Lisia Góra - dodaje Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.
Na zwycięzców konkursu czekały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Po festiwalu wszyscy zgromadzeni zaspiewali a cappella piosenkę pt. "Bieszczadzki trakt".