Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Zaborowska szkoła upamiętniła Powstańców - 160. rocznica Powstania Styczniowego

Przyjmując czysto praktyczny punkt widzenia można by stwierdzić, że przed odrodzoną w 1918 roku Polską stało tak wiele zadań o charakterze scaleniowym, gospodarczym, społecznym, militarnym i politycznym, że kwestia pamięci o weteranach XIX-wiecznych powstań może zostać przeoczona lub odłożona na później. Z nieskrywaną dumą należy jednak podkreślić, że pomimo niezwykle trudnej sytuacji wyzwolonej po 123 latach Rzeczypospolitej, upamiętnienie bohaterów poświęcających w przeszłości swoje życie za jej niepodległość, zostało potraktowane jako jeden z priorytetów. Wśród wielu przykładów szacunku okazanego weteranom powstania styczniowego, których w momencie odrodzenia Polski żyło jeszcze około 5 tysięcy, można wskazać prawo do noszenia specjalnie uszytych mundurów, odznaczenie Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, czy przyznanie specjalnej emerytury.

Uczestnicy styczniowej insurekcji byli powszechnie szanowani i podziwiani. Zapraszano ich na wszelkie uroczystości o charakterze patriotycznym, na spotkania z uczniami do szkół i do domów ludowych. Znaczenie weteranów powstania styczniowego i ich wpływ na kolejne pokolenia w niezwykle pięknych słowach wyraziła Aleksandra Piłsudska (żona Józefa Piłsudskiego) w trakcie obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania: Każde pokolenie ma swoje wielkości, które je kształtuje, Wasze pokolenie miało Mickiewicza i Słowackiego ( … ) dla nas w ciężkich latach niewoli, Wyście byli tą wielkością. O Was mówiło nam nie słowo pisane, lecz cicho szeptana legenda. Dziś w dzień Waszego Święta składamy Wam hołd i cześć (styczeń 1933 r.). Te wyjątkowe zdania, poza swoją historyczną już wartością, pokazują nam jak ważna jest ciągłość pamięci i rola autorytetów w życiu człowieka.

Od tego symbolicznego przemówienia Aleksandry Piłsudskiej minęło już 90 lat. Powstanie styczniowe w 160 rocznicę jego wybuchu jest dla wielu z nas czymś odległym. Biorąc pod uwagę to jakie współcześnie mamy wyobrażenie o wojnie, powstańcy w czamarach i z kosami na czarno-białych fotografiach mogą jawić się jako coś abstrakcyjnego. Kiedy jednak uświadomimy sobie, że byli to żywi ludzie, którzy tak jak my, mieli swoje rodziny, dom, marzenia i w pewnym momencie zdecydowali się postawić to wszystko na szali, aby walczyć o wolność i o to, żeby tak jak napisał Adam Asnyk zapisać w dziejach nieśmiertelne: jestem! i zostawić dla przyszłych pokoleń świadectwo, że próbowali i nie pozwolili się zrusyfikować, to wówczas może wydać się nam oczywiste, że nie powinni zostać zapomniani.

W celu zachowania i przekazania dalej pamięci oraz oddania hołdu powstańcom, w Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zaborowie odsłonięto tablicę poświęconą Józefowi Prelichowi – pierwszemu kierownikowi zaborowskiej szkoły, który w wieku 16 lat wziął udział w styczniowej insurekcji, a także przeprowadzono konkurs historyczny, którego tematyką była historia powstania styczniowego, a także dzieje powstańców związanych z zaborowską ziemią (Józef Prelich, Ignacy „Sewer” Maciejowski, Antoni Pacyna, Julian Pikuziński, Bronisław Koza, Roman i Marceli Trojanowie). Oprócz udziału w konkursie uczniowie uporządkowali i upamiętnili mogiłę Józefa Prelicha, która znajduje się na cmentarzu parafialnym oraz wysłuchali prelekcji dotyczącej znaczenia pamięci o powstańcach, którą wygłosił dyrektor Mieczysław Chabura. Z 21 uczniów biorących udział w konkursie historycznym wyłoniono trzech laureatów i przyznano cztery wyróżnienia (w tym dwa ex aequo):

I miejsce – Oliwia Frankowicz (klasa VIII)

II miejsce – Julia Kotwa (klasa VIII)

III miejsce – Adrianna Badzioch (klasa VI)

I wyróżnienie: Maria Latocha (klasa VII)

II wyróżnienie: Julia Wojnicka (klasa VIII)

III wyróżnienie: Alicja Kuliszewska (klasa VIII) i Antoni Wojnicki (klasa IV)

IV wyróżnienie: Zuzanna Wojnicka (klasa VIII) i Natalia Łucarz (klasa V)

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy licznie i aktywnie wzięli udział w upamiętnieniu powstańców styczniowych i mamy nadzieję, że tę pamięć przekażą kiedyś innym.



Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.12.2024 Piotr Ziębiński o sobie:Jestem tarnowianinem, urodziłem się w 1985 r. Fotografią interesowałem się już od wczesnych latach szkoły podstawowej fotografując z małymi przerwami. Swoją pasję do fotografowania na nowo odkryłem, uczęszczając do Otwartej Pracowni Fotograficznej, gdzie uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. W latach 2021/2022 uczestniczyłem dodatkowo w zajęciach Akademii FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w wystawie TCK Akademia FIAP” w 2022 r gdzie zaprezentowałem swoje dwie prace. Kolejną wystawą tym razem indywidualną była wystawa „Dzień życia faceta” organizowana w ramach wernisaży dzień po dniu. Brałem również udział w warsztatach fotograficznych, „Studio nie jest straszne – praca z modelką, portret studyjny”. W fotografii poszukuję swojej drogi. Lubię fotografować przyrodę architekturę. Obecnie interesuję się fotografią streetową i produktową.Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Reklama
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyCM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok CM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok Centrum Medyczne Ryska w Białymstoku oferuje kompleksową opiekę medyczną w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zapewniając zarówno dzieciom, jak i dorosłym dostęp do wykwalifikowanych lekarzy oraz pielęgniarek. Pacjenci mogą korzystać z szerokiego zakresu usług, w tym badań diagnostycznych, szczepień oraz wizyt domowych, co znacząco podnosi komfort i jakość opieki zdrowotnej. https://www.cmryska.pl/lekarz-rodzinny-w-bialymstoku/
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama