- Przede wszystkim ta konferencja dzisiaj ma służyć temu, żeby pokazać przedsiębiorcom, jaka jest oferta samorządów i gmin miejsko-wiejskich. Zawsze się mówi dużo o potężnych samorządach o miastach, takich jak Tarnów - Specjalna Strefa Ekonomiczna - Kraków to już w ogóle marka sama w sobie natomiast nikt nie poświęca czasu małym gminom i to chcemy odwrócić. Chcemy pokazać, że jednak takie gminy też mają ofertę dla przedsiębiorców i stąd ta konferencja, aby po pierwsze przedstawić przedsiębiorcom instrumenty finansowe, jakie dzisiaj są na rynku po drugie pokazać im, co może im zaoferować mały samorząd, bo to nie jest tak, że jesteśmy na straconej pozycji - mówi Krzysztof Kukułka, zastępca burmistrza miasta i gminy Ryglice.
Istotnym celem wydarzenia była prezentacja potencjału gospodarczego gminy Ryglice, jako miejsca, które jest przyjazne inwestorom.
- Dla nas inwestor od samego początku mojej kadencji był traktowany poważnie i robiliśmy wszystko, żeby ściągnąć jak najwięcej inwestorów do gminy. To nam się udało przy pomocy, chociażby parku technologicznego, który nas wspierał przy pomocy państwowych instytucji Przedstawiliśmy przedsiębiorcom różnego rodzaju możliwości wsparcia, aby oni mogli inwestować środki finansowe i raz w naszej gminie budować podmioty gospodarcze a dwa żeby również mogli uzyskać wsparcie przy realizacji projektów, chociażby z nowego ładu - dodaje Paweł Augustyn, burmistrz miasta i gminy Ryglice.
O wsparcie i rozwój gmin miejsko-wiejskich i wiejskich dba również samorząd Województwa Małopolskiego. - Troską zarządu i Sejmiku Województwa Małopolskiego jest rozwój całej Małopolski. Niezależnie czy to są duże miasta, czy też takie gminy miejsko-wiejskie czy wiejskie. Dla rozwoju Małopolski ważny jest również rozwój gospodarczy, bo silna Małopolska to Małopolska silna gospodarczo. Tą gospodarką, która jest gospodarką innowacyjną nowych technologii, wspierającą transformację energetyczną, gospodarką obiegu zamkniętego, czyli jakby neutralną dla klimatu i środowiska, praktycznie bezodpadową. Te kierunki chcemy rozwijać - tłumaczy Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
- Województwo Małopolskie od wielu lat, a szczególnie tej kadencji dba o zrównoważony rozwój województwa. Odchodzimy od tego takiego modelu dyfuzyjnego, w którym to miałaby wielkie centra oddziaływać na region powodować ich rozwój. Obserwujemy to już chyba na żywym przykładzie, że ten system się nie sprawdzi. W związku z tym nasze starania idą w kierunku inwestowania w obszary wiejskie, subregiony, stąd powstało 5 zintegrowanych obszarów terytorialnych, gdzie będą lokowane środki zarówno krajowe, ale również środki z nowej perspektywy unijnej - podkreśla Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Konferencja została zorganizowana przez Burmistrza Ryglic, Starostę Tarnowskiego, Krakowski Park Technologiczny Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, Bank Gospodarstwa Krajowego, oraz Małopolską Organizację Turystyczną.
- To rozwój przedsiębiorczości i też wykorzystanie potencjału miasta, okolicznych wiosek, ale też biorąc pod uwagę bliskość autostrady, bliskość Tarnowa szaleństwem byłoby nie wykorzystywać potencjału rozwoju gospodarczego. Oczywiście wzrost może się odbywać stopniowo poprzez akumulację kapitału, poprzez wzrost organiczny, ale ściąganie zewnętrznych inwestorów, pokazywanie się światu to niezwykle przyspiesza rozwój, a ten potencjał demograficzny, którym jest wykształcenie pracowitości mieszkańców wsparty kapitałem zewnętrznym, może dać takie turbodoładowanie i zupełnie przenieść Ryglice i region tarnowski na zupełnie inny poziom - wyjaśnia Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ministra ds. Samorządu Terytorialnego Włodzimierza Tomaszewskiego. - To życie toczy się w tych małych gminach, w gminach miejsko-wiejskich. Ja mieszkam na przykład w 30-tysięcznym mieście, pracuję w Warszawie i widzę tę różnicę. Warszawa to jest takie powiedzmy, bezosobowe miasto, a w małych gminach wszyscy się znają i są takie małe społeczności. Troszkę zapomnieliśmy, na czym ten samorząd polega, na czym te małe społeczności polegają. Samorząd to władza ludzi, którzy tam są, dlatego właśnie ważne jest, żeby te inicjatywy były organizowane oddolnie - dodaje Ryszard Adamczak, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Włodzimierza Tomaszewskiego.
Kulminacyjnym momentem konferencji było podsumowanie projektu Standardy Obsługi Inwestora w Gminie Ryglice. To właśnie podczas niego Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn z rąk Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Józefa Gawrona otrzymał certyfikat potwierdzający wdrożenie standardów obsługi inwestora.