- Uruchamiana dzisiaj instalacja do produkcji stężonego kwasu azotowego, druga instalacja, bliźniacza ma strategiczne znaczenie zarówno dla Grupy Azoty, jak i dla całego Polskie i europejskiego przemysłu chemicznego. Kwas stężony jest wykorzystywany w obszarze chemii do różnorakiego zastosowania. To jest bardzo szeroka gama produktów codziennego użytku, które spotykamy zarówno na naszych gospodarstwach domowych, zakładach pracy, jak i w motoryzacji - mówi Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A
Podczas uroczystości oddania instalacji do użytku wielokrotnie podkreślano, że inwestycja umacnia pozycję rynkową spółki w branży przemysłu chemicznego.
- Dzisiaj patrząc na tę inwestycję strategiczną nie tylko dla Małopolski, ale dla całego naszego kraju, można powiedzieć, że Zarząd Grupy Azoty myśli o przyszłości. Myśli o przyszłości nie tylko polskiego rolnictwa, ale tych wszystkich segmentów, które zostały tutaj wymienione w tym filmie, w tej prezentacji. Serdecznie gratuluję panu prezesowi, zarządowi i wszystkim przedstawicielom Grupy Azoty sprawnego działania - pokreśla Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.
Grupa Azoty jest jedynym producentem stężonego kwasu azotowego w Polsce, stąd inwestycja ma duże znaczenie dla zabezpieczenia dostaw do produkcji wysokowartościowych chemikaliów.
Zdaniem zarządu spółki nowa instalacja jest jedną z najnowocześniejszych tego typu w Europie. Dzięki niej możliwości produkcyjne stężonego kwasu azotowego wzrosną o 100 proc. To z kolei pozwoli wypełnić rosnące zapotrzebowanie rynku na ten produkt.
Dodajmy, że pozwolenie na budowę drugiej linii produkcyjnej uzyskano w kwietniu 2020 roku. Budowa trwała 2,5 roku, a ruch testowy instalacji potwierdzający uzyskanie projektowej zdolności produkcyjnej odbył się w pierwszej połowie grudnia ubiegłego roku.