- Województwo Małopolskie od dawna już wspiera ochotnicze straże pożarne jako te podstawowe nasze takie jednostki, które zawsze służą pomocą, zwłaszcza tym społecznościom lokalnym w różnych sytuacjach kryzysowych. Ta forma pomocy ma różny charakter, bo to są też pieniądze na siedziby OSP, na modernizację remiz, na samochody, pojazdy bojowe, lekkie, średnie, ale także takie elementy jak umundurowanie - mówi Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
W sumie zakupiono 12 kompletów ubrań koszarowych, 6 kompletów ubrań specjalnych, 6 par butów, 6 hełmów, kominiarek i 6 par rękawic. Specjalistyczne umundurowanie zabezpiecza strażaków przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi.
- Na przestrzeni tych 4 lat mojej kadencji naprawdę doświadczam bardzo wiele zasług Województwa Małopolskiego. Dofinansowują zakupy naszych nowych aut, bo tak też się stało ostatnim razem, kiedy trafił do nas samochód dla jednostki z Niedomic. To były środki z udziałem środków Województwa Małopolskiego. Wcześniej remizy strażackie. To wszystko odbywało się w tej przestrzeni lat zarówno w wersji na samochody, jak i wersji zadań budowlanych. Za to całemu zarządowi z Małopolski serdecznie dziękuję - podkreśla Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.
Komplety trafiły do ochotniczych straży pożarnych z Żabna, Ilkowic, Niedomic, Łęgu Tarnowskiego, Sieradzy i Bobrownik Wielkich.
- Jesteśmy już w nowym roku, można powiedzieć, że w nowym budżecie od kilku dni i w tym budżecie przewidzieliśmy kolejnej środki dla jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu woj. małopolskiego. Utrzymujemy wszystkie te programy, które do tej pory realizowaliśmy, czyli wsparcie dla jednostek, które chcą zmodernizować, remontować lub budować swoją remizę, takie, które chcą zakupić samochód i takie, które jak dzisiaj chcą również zakupić mundury, czyli wyposażenie bezpośrednio dla strażaków, celem zabezpieczenia ich bezpośredniego udziału w akcjach ratowniczo gaśniczych - tłumaczy Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Ochotnicze straże pożarne najczęściej jako pierwsze pojawiają się na miejscu zdarzenia, gdzie podejmują działania ratujące życie, zdrowie oraz mienie poszkodowanych. W czwartkowe popołudnie, podczas oficjalnego spotkania z przedstawicielami jednostek z gminy Żabno podkreślano ich niezwykle ważną rolę. - Strażacy dzisiaj w OSP wykonują zadania na poziomie takim, jak i państwowa straż pożarna. Proszę zwrócić uwagę, że doposażenie tych jednostek w wozy bojowe, ale również sprzęt jest na takim samym poziomie jak państwowa straż pożarna i strażacy są najbliżej miejsca danego zdarzenia. Oni przyjeżdżają najwcześniej, dlatego tak ważne jest, żeby byli w pełni sprawni, w pełni mobilni i mieli odpowiedni sprzęt - dodaje Roman Łucarz, starosta tarnowski.
Całkowity koszt zadania wyniósł prawie 50 tysięcy złotych, z czego kwota dotacji Wojewódrwa Małopolskiego opiewała na ponad 37 tysięcy złotych.