- Prace, które dotyczyły przede wszystkim właśnie utrzymania cieku Uszewki, czy prace remontowe wałów, czy opasek betonowych są niezwykle ważne pod kątem właśnie lokalnej społeczności, ale również przede wszystkim w okresach, które są niezwykle narażone na powódź, a więc przede wszystkim wiosenne roztopy. Chociaż ta aura jest dla nas niezwykle łaskawa - mówi Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.
Największe prace związane z inwestycją skupiały się w gminie Szczurowa. Tam na prawie 4-kilometrowym odcinku wyrównano oraz wzmocniono podłoże wału przeciwpowodziowego. Ponadto w miejscowości Wola Przemykowska wyremontowano mur oporowy na prawym wale rzeki Wisły.
- Jest to dla nas bardzo ważne, że te inwestycje są, a przede wszystkim, jeżeli są to inwestycje, które mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo mieszkańców gminy Szczurowa. Za to bardzo serdecznie dziękujemy i zawsze takie inwestycje będą inwestycjami priorytetowymi na terenie naszej gminy Szczurowa. Bardzo również dziękuję panią poseł za to nieustające wsparcie, które płynie i za to, że te inwestycje właśnie na terenie gminy Szczurowa pojawiają się. Bardzo serdecznie, za to dziękuję - tłumaczy Zbigniew Moskal, wójt gminy Szczurowa.
Realizacja zadań ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i zabezpieczyć infrastrukturę techniczną podczas przepływu wód powodziowych.
- Kwoty, którymi Wody Polskie dysponują na wzmocnienie działań powodziowych i przeciwpowodziowych, na zwiększenie bezpieczeństwa są duże, ale takie właśnie małe zadania są bardzo ważne dla lokalnych społeczeństw. Te działania są właśnie dzięki staraniom pana ministra, pani minister. Dzięki temu zrealizowaliśmy skutecznie i tutaj, gdzie jesteśmy na wale cewkowym Wisły, widzimy, że oczekiwane i wyczekiwane działanie jest zakończone i daje już gwarancję, że w czasie deszczy nawalnych, w ewentualnym ryzyku powodziowym te tereny powinny być bezpieczne - dodaje Małgorzata Sikora, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Podczas wizyty wielokrotnie deklarowano, że Wody Polskie zgodnie z przyjętym programem w dalszym ciągu będą na terenie Małopolski realizować inwestycje związane z bezpieczeństwem powodziowym.
- Gmina Szczurowa jest przepiękną gminą położoną na północy powiatu brzeskiego, ale tak się składa, że przez tę gminę przebiegają trzy rzeki, rzeka Wisła, rzeka Uszewka i rzeka Uszwica. To powoduje, że w przypadku ulewnych deszczy kumulują się tutaj wody z całego praktycznie powiatu, ale też i województwa małopolskiego i dochodzi do takich tragicznych zdarzeń, jakie miały miejsce, tak jakby powiedziałam w 2010 roku, ale wcześniej też na przykład w 1997 roku - podkreśla Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP.
- Może nieduża inwestycja, bo około 2 miliony złotych, ale jakże ważna i cieszę się z bardzo ze słów, które dzisiaj pan minister wypowiedział, takiej deklaracji, że wspieramy nie tylko te duże inwestycje, ale też i te małe i przykładem jest gmina Szczurowa. Taka modernizacja, remont wokół wałów przeciwpowodziowych, wszystko tak naprawdę z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców gminy Szczurowa - dodaje Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
Dodajmy, że w 2022 roku krakowski oddział Wód Polskich zakończył 39 inwestycji o łącznej wartości 265 milionów złotych. Obecnie w realizacji jest 77 zadań.