Ustalenie kluczowych warunków transakcji to kontynuacja działań z lipca br., kiedy to Grupa Azoty S.A. zawarła umowę o prowadzenie negocjacji wraz z wyłącznością na ich prowadzenie, dotyczących potencjalnego nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm Brzezinka sp. z o.o. Na mocy podpisanej wtedy umowy, strony wyraziły zainteresowanie współpracą przy projekcie budowy elektrowni fotowoltaicznej „Brzezinka” o mocy około 270 MWp.
Ustalenie kluczowych warunków transakcji potwierdza, że jesteśmy coraz bliżej finalizacji umowy, która umożliwi nabycie 100% udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm. Oczywiście musi zostać to poprzedzone wypełnieniem kluczowych warunków zapisanych w umowie. Nie mam wątpliwości, że inwestycja przybliży nas do realizacji celów zapisanych w naszym strategicznym projekcie „Zielone Azoty”, w którym wskazujemy projekty z obszaru OZE jako jedną z dróg naszej transformacji klimatyczno-energetycznej – mówi Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Prezes Zarządu Grupy Azoty Energia.
Budowa farmy słonecznej Brzezinka, zlokalizowanej w Brzezince i w Sycowie, wraz z infrastrukturą o mocy co najmniej 270 MWp w formule pod klucz, planowana jest w formie kontraktu EPC, jaki ma zostać zawarty przez Solarfarm z podmiotem z grupy VSB, VSB Energie Odnawialne Polska sp. z o.o., jako generalnym wykonawcą.
Szacowana całkowita wartość inwestycji wyniesie około 240 mln EUR.
Zawarcie Term Sheet nie tworzy żadnego zobowiązania do zawarcia rozważanej Transakcji, w tym żadnej umowy sprzedaży i nie jest wiążące dla stron.
* * *
Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym projektem są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.
W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.
***
O Grupie VSB
VSB z siedzibą w Dreźnie jest jednym z wiodących w Europie pionowo zintegrowanych deweloperów w dziedzinie energii odnawialnej. Głównym obszarem działalności firmy jest rozwój i zarządzanie operacyjne projektami farm wiatrowych i parków fotowoltaicznych, a także obsługa własnych aktywów jako rozwijającego się niezależnego producenta energii. VSB działa w dziewięciu krajach europejskich i dysponuje potencjałem ponad 10 GW. Od 1996 roku Grupa VSB oddała do użytku ponad 700 elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej rzędu 1,3 GW. VSB świadczy również usługi na rzecz zainstalowanych elektrowni o wartości około 1,4 GW. Wraz z firmami stowarzyszonymi Grupa zatrudnia ponad 450 osób.
Więcej informacji na stronie: www.vsb.energy