- Było to poszukiwanie historii rodzinnych. Internet daje teraz tyle możliwości, odkryłem fantastyczne źródła, z których można było czerpać. Grzechem, by było nie zebrać tego w całość i nie wydać w formie książki. Brzesko to jest miejsce, w którym mieszkał mój pradziadek Antoni. Może nie było wtedy to Brzesko, tylko Słotwina, dzisiaj to jest część Brzeska. Teraz Słotwina i Brzesko to jeden organizm, także jest naturalne miejsce do zaprezentowania książki - mówi Wojciech Wolny, autor książki „Kawa Wolnego”.
W słowa autora książki wsłuchiwał się burmistrz miasta i gminy Brzesko.
- Cieszę się, tym bardziej, kiedy książki są poświęcone naszym terenom, gminie, osobom, które kiedyś tutaj działały, funkcjonowały i realizowały swoje pasje tak jak ta właśnie książka. Wsłuchiwałem się w każdy akcent, każde słowa autora, z największą uwagą, a to, że miałem możliwość wcześniej zapoznać się z książką było takim dodatkowym dopełnieniem wyjątkowej atmosfery tworzonej właśnie przy filiżance kawy - wyjaśnia Tomasz Latocha, burmistrz miasta i gminy Brzesko.
Wydarzenie odbyło się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku.
- Dzisiejsze wydarzenie na pewno przejdzie do historii, jeśli chodzi o imprezy organizowane przez brzeską bibliotekę. Przede wszystkim dlatego, że było to spotkanie poświęcone Słotwinie, czyli miejscu związanym z naszą małą ojczyzną, a promowanie książek o tej tematyce, promowanie rodzin związanych z Brzeskiem jest jednym z naszych podstawowych zadań jako biblioteki – tłumaczy Karina Legutek, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Brzesku.
O historii Antoniego Wolnego słuchał także Maciej Podobiński, wicestarosta powiatu brzeskiego.
- Niezwykle piękne, ważne spotkanie. Taka reminiscencja i taka podróż sentymentalna, gdy chodzi o Słotwinie i rodzinę Wolnych, bardzo zacny ród. Cieszę się, że odtwarzają swoje korzenie i to jak znaczący wpływ wywarli na tę ziemię Brzeską, Słotwińską. Niezwykle ciekawa postać Antoniego Wolnego, którego człowieka bezspornie nazwać pionierem przedsiębiorczości, biznesu w tamtych trudnych czasach, dokładnie na początkach XX wieku, jak nasz kraj był jeszcze pod zaborami – zaznacza Maciej Podobiński, wicestarosta powiatu brzeskiego.
Warto także wspomnieć, że książkę „Kawa Wolnego” można wypożyczyć w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku.