- Biznes tworzy gospodarkę, biznes kreuje tę rzeczywistość, w której się obracamy, dlatego ważne jest to, a by biznes mógł przedstawić swoje potrzeby, aby można było wsłuchać się w głosy płynące ze strony przedsiębiorców, którzy kreują tę rzeczywistość. My jako przedstawiciele rządu, jako przedstawiciele nauki również – bo bardzo ważne jest, by nauka z biznesem ze sobą współpracowały, a rząd wsłuchiwał się w potrzeby i również elastycznie podchodził do tych wszystkich procedur, do tego, w jaki sposób są inwestowane środki zarówno z budżetu państwa, ale również środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej - podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
- Wymiana poglądów zawsze ludzi edukuje. Ja nawet nie wiedziałem, że można pewne rzeczy naukowo wytłumaczyć, tylko bardziej na intuicję. Jestem starym praktykiem, który siedzi w branży 35 lat – pracuje w branży – w tym sektorze zbrojeniowym i widzę, jakie zmiany się dokonują, natomiast nie wiedziałem, że można je bardziej racjonalnie wytłumaczyć. Na pewno skorzystam z podpowiedzi panów rektorów, którzy mówili o pewnych rzeczach, w pewnych kwestiach ja będę uważał, że mam rację. Dyskusja zawsze edukuje, ja się cieszę i składam na ręce pana Berdychowskiego, organizatora tego forum podziękowania - dodaje Henryk Łabędź, prezes zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.
W Forum Gospodarczym w Tarnowie udział weźmie ponad 400 osób. Są to przedstawiciele sektora prywatnego, administracji publicznej, czy środowisk eksperckich z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
- Każde wydarzenie w Tarnowie jest ważne dla jego mieszkańców, obywateli tych, którzy płacą tutaj podatki. Forum Gospodarcze, powiedziałbym tak – nigdy dość i dla małych, średnich firm i dla dużych. To, co tutaj dzisiaj padło miało na celu pokazaniem nam przyszłości, ona będzie na pewno ciekawa. Czekam na panel o przemyśle sportowym, czekam na panel o marce karpackiej i czekam na coś, co jest moją przyszłością, czyli przyszłość firm rodzinnych – to mnie szczególnie interesuje – wyjaśnia Tomasz Wójcik, dyrektor Karpackiego Wyścigu Kurierów.
Forum Gospodarcze w Tarnowie to tez dobry moment na rozmowy o lokalnym rynku.
- Porównam Tarnów i Polskę. Słyszy się cały czas sygnały, że ta sytuacja się cały czas zdecydowanie pogarsza, że rynek jest już u kresu wytrzymałości, natomiast ja się posłużę dwoma danymi - stopą bezrobocia, która w mieście Tarnowie wynosi 4% i niezmienną stopą bezrobocia ogólnokrajową. To są te dwie dane, które wszystko nam mówią. Troszeczkę może popadamy w pesymizm, ale ten pesymizm nie ma do końca uzasadnienia - zaznacza Stanisław Dydusiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie.
Dodajmy, że forum gospodarcze w Tarnowie ma trwać dwa dni do 29 listopada. W jego ramach zorganizowano też 36-godzinny Hackaton pn. "Tarnów – technologie przyszłości".