- Bardzo się cieszę, że koła z terenu gminy Wojnicz w ogóle wiele kół w Polsce korzysta z tych środków do dyspozycji marszałków województwa i zarządu województwa małopolskiego i cieszę się z tego miejsca, że kolejny nasz pomysły w tym przypadku "Andrzejki, zapusty w kulturze regionu Małopolski" zyskał uznanie, co dało nam finansowanie na takie wydarzenie. Jeżeli chodzi o dzisiejszy dzień, odbyły się różne warsztaty, za to serdecznie dziękujemy. Oczywiście Zarządowi Województwa Małopolskiego, jak również wszystkim kołom, które wzięły dzisiaj udział, bo projekt był skierowany dla mieszkańców województwa małopolskiego i kilku powiatów nie tylko dla wąskiej grupy uczestników - mówi Krystian Zieliński, dyrektor w UMWM w Krakowie.
W wydarzeniu wzięły udział przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatów: Tarnowskiego, Brzeskiego oraz Nowosądeckiego, a co istotne udział w warsztatach był bezpłatny.
- To bardzo ważne, żeby starać się odtworzyć tak naprawdę tą tradycję, która działała i była obecna w dawnych latach, ale kto ma tego nie czynić jak koła gospodyń wiejskich. Spotykamy się na takiej mini gali kół gospodyń wiejskich w Wojniczu. Organizatorem jest Koło Gospodyń Wiejskich Zgrabna Paczka, które zaprosiło na to spotkanie, na warsztaty swoich przyjaciół, swoich znajomych, gości i tutaj wspólnie właśnie najpierw przypominamy sobie tak naprawdę rzeczy, które nasi ojcowie, dziadowie robili związane właśnie z Andrzejkami i z początkiem adwentu - dodaje Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego.
Nie na samych wróżbach, tradycjach i zwyczajach andrzejkowych w Małopolsce na przestrzeni lat skupiona była uwaga uczestników, bowiem podczas szkolenia pojawił się również akcent kulinarny. Organizatorzy zaprezentowali, w jaki sposób przygotować małopolską kapuściorkę z powidłem i grzybami, a każdy miał możliwość poznania przepisu, wykonania i co najważniejsze degustacji potrawy.
- Dzisiaj odbyły się warsztaty z gotowania małopolskiej kapuściorki, czyli zupy na kiszonej kapuście i kiełbasie, którą można spróbować. Jest to takie nawiązanie do tutaj tradycji i chciałyśmy po prostu podkreślić, że takie andrzejkowe tradycje zawsze były tutaj w naszym regionie. Żeby to uczcić właśnie, zrobiłyśmy warsztaty z właśnie z lania wosku, gdzie uczestnicy, gdzie wszyscy zaproszeni mogli po prostu wziąć w nich udział - tłumaczy Joanna Kapusta, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Zgrabna Paczka.
Warsztaty zakończyło obszerne podsumowanie, w trakcie którego przedstawiono znaczenie Andrzejek w kulturze i tradycji Małopolskiej Wsi.
- Koła gospodyń wiejskich, które są teraz w okresie renesansu od 2018 roku i w powiecie tarnowskim i tutaj w gminie Wojnicz, gdzie zostałem dzisiaj zaproszone i w całej Polsce dzięki wsparciu się rozwijają. To jest piękna synergia tradycji i nowoczesności. Dzisiaj mamy spotkanie andrzejkowe kół gospodyń wiejskich z gminy Wojnicz. Pięknie odnowienie właśnie tych tradycji andrzejkowych, wosk, jabłka i te inne zwyczaje i z nowoczesną wsią, która współcześnie nas otacza, jest to połączone. Gratuluję inicjatywy kole gospodyń wiejskich z Grabna za organizację tej gali i przypomnienie tych właśnie andrzejkowych tradycji - wyjaśnia Tomasz Stelmach z Zarządu Powiatu Tarnowskiego.
Dodajmy, że organizacja warsztatów w dużej mierze przyczyniła się do rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych poprzez integrację środowisk organizacji pozarządowych takich jak Koła Gospodyń Wiejskich, które utrzymują tożsamość lokalną i regionalną.