Najlepsze rozwiązanie – dobry nawilżacz
Według specjalistów z https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/ najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza jest zastosowanie nawilżacza ewaporacyjnego. Na rynku nie brakuje tego typu urządzeń. Czy istnieje dla nich dobra alternatywa, na przykład w postaci domowych metod nawilżania? Niestety nie.
Domowe metody nawilżania – dlaczego nie takie dobre?
Do domowych metod nawilżania możemy zaliczyć:
- wieszanie na grzejniku mokrego ręcznika,
- umieszczanie w pokoju pojemnika z gorącą wodą,
- ustawianie na grzejniku pojemników wypełnionych wodą.
Takie działania nie przynoszą jednak odczuwalnych rezultatów. Co więcej, niektóre z nich stwarzają dodatkowe zagrożenia. Na przykład garnek z gorącą wodą może doprowadzić do poparzeń, zwłaszcza, jeśli zostanie umieszczony w zasięgu dzieci.
Ewaporacja a ultradźwięki
Obecnie dość dużym zainteresowaniem cieszą się nawilżacze ultradźwiękowe. Kuszą konsumentów szeroki wyborem, dostępnością różnych funkcji dodatkowych, a często także niskimi cenami. Niestety nie są to urządzenia pozbawione istotnych wad.
Nawilżacz ultradźwiękowy przekształca w mikroskopijną mgiełkę zarówno samą wodę, jak i całą jej zawartość. Pierwszym przejawem tego działania jest pojawienie się białego pyłu, który osiada na meblach i podłodze. Pochodzi on z kamienia obecnego w wodzie kranowej. Do nawilżacza ultradźwiękowego zaleca się wlewać wyłącznie wodę destylowaną, co znacząco podnosi koszty jego użytkowania.
Ponadto konieczne jest restrykcyjne przestrzeganie higieny, ponieważ jeśli w wodzie będą bakterie albo resztki środków myjących, używanych do wyczyszczenia pojemnika, to trafią one potem do powietrza, którym będziemy oddychać.
Nawilżacz ewaporacyjny nie stwarza takich problemów. Tego typu urządzenie wykorzystuje naturalny mechanizm odparowywania wody. Ewentualne zanieczyszczenia zostają zatrzymane przez filtr. Dzięki temu można tutaj bez obaw wlewać wodę prosto z kranu.
Co wziąć pod uwagę podczas wyboru nawilżacza powietrza?
Wykorzystywana technologia nawilżania to nie jedyne, co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru nawilżacza powietrza. Istotną rolę odgrywają jeszcze:
- Wydajność nawilżania
Im wyższa, tym większe pomieszczenie będzie w stanie obsługiwać nawilżacz. Na każde 10 m² powinno przypadać przynajmniej 70 ml/h wydajności.
- Obecność higrostatu
Higrostat służy do utrzymania wyznaczonej wilgotności powietrza. Ułatwia zatem utrzymanie jej na prawidłowym poziomie, który wynosi od 40 do 60%.
- Pojemność zbiornika na wodę
Najlepiej, jeśli jest około 10 razy większa od wydajności. Zbyt mały pojemnik oznacza konieczność częstego uzupełniania, zbyt duży będzie wpływać na wagę urządzenia.
- Sposób sterowania
W sprzedaży dostępne są nawilżacze powietrza ze sterowaniem wi-fi. Niektóre z nich mają bardzo funkcjonalne aplikacje, dlatego zasługują na uwagę.
- Koszty użytkowania
Składają się na nie wydatki związane z wymianą filtrów oraz zużyciem prądu. W przypadku nawilżacza ultradźwiękowego należy doliczyć koszty wody destylowanej.
- Opłacalność zakupu
Na koniec warto porównać możliwości poszczególnych nawilżaczy powietrza z ich ceną, żeby wybrać najbardziej opłacalny sprzęt.
Skutki oddychania przesuszonym powietrzem
Prawdopodobnie wiele osób czytających ten artykuł zastanawia się nad tym, czy przesuszone powietrze rzeczywiście szkodzi, a więc czy nawilżanie ma sens. Warto zatem przedstawić skutki zbyt niskiej wilgotności powietrza.
Suche powietrze prowadzi do wysychania błon śluzowych gardła i nosa. W przypadku gardła szybko przejawia się to uczuciem drapania, a w efekcie suchym kaszlem. Przesuszenie śluzówki nosa powoduje natomiast, że obecne tam rzęski przestają prawidłowo spełniać swoją funkcję, którą jest oczyszczanie wdychanego powietrza. Z tego powodu znacząco wzrasta ryzyko zakażenia chorobami wirusowymi i bakteryjnymi.
To jeszcze nie wszystko. Suche powietrze wysusza również śluzówkę oczu, co sprawia, że stają się one zaczerwienione, swędzą, pieką i łzawią. Niska wilgotność powietrza nie pozostaje również bez wpływu na skórę, która ulega przesuszeniu i swędzi, a nawet szybciej się starzeje.
Podsumowując, oddychanie suchym powietrzem ma negatywny wpływ na cały nasz organizm.