Zwróć uwagę na dietę
Aby poprawić wygląd zębów, warto zwrócić uwagę na jadłospis i rzucić palenie. Niektóre z pokarmów, które spożywamy, mogą znacząco przyczynić się do pogorszenia ich stanu. Warto przede wszystkim ograniczyć w diecie cukier, gdyż przyczynia się on do rozwoju bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej. Z tego powodu należy zrezygnować ze słodyczy, picia napojów gazowanych i soków owocowych.
Niekorzystny wpływ mają również kawa, czarna herbata i czerwone wino, które przyczyniają się do powstawania osadów. Niestety, wśród "barwiących" składników są również warzywa ogólnie uważane za bardzo zdrowe i zalecane przez dietetyków - takie jak buraki czy pomidory. Nie oznacza to oczywiście, że należy całkowicie z nich zrezygnować, jednak warto od razu po posiłku starannie wyszczotkować zęby. Jeżeli nie masz takiej możliwości, bo na przykład jesteś w podróży, możesz sięgnąć po gumę do żucia lub schrupać jabłko, ogórka czy marchewkę, które uchodzą za "myjące jedzenie".
Wybierz odpowiednią szczoteczkę do zębów
Kupując szczoteczkę do zębów, zwracaj uwagę na jej twardość. Nie trzeba bać się najtwardszych modeli - pozwalają one bardzo skutecznie usuwać resztki jedzenia z przestrzeni pomiędzy zębami, z czym nie jest w stanie poradzić sobie bardziej miękkie włosie. To drugie będzie jednak o wiele lepsze w sytuacji, gdy cierpisz na nadwrażliwość lub zaobserwujesz dolegliwości takie jak zapalenie dziąseł, ropne wysięki czy krwawienie przy szczotkowaniu. Pamiętaj o tym, że równie ważne jak mycie zębów jest czyszczenie języka - jeżeli go pominiemy, będą się na nim gromadzić bakterie.
Dobrym rozwiązaniem może być również wybór elektrycznej lub sonicznej szczoteczki do zębów. Nowoczesne modele dzięki ruchom oscylacyjnym, rotacyjnym i pulsacyjnym lub wykorzystaniu fal dźwiękowych i różnym dodatkowym funkcjom pozwalają bardzo skutecznie usuwać płytkę nazębną.
Pamiętaj o nitkowaniu zębów i stosowaniu płynu do ust
Nawet bardzo staranne mycie zębów przy użyciu dobrej szczoteczki może być niewystarczające, aby dokładnie usunąć resztki pożywienia ze wszystkich szczelin. Z tego powodu należy pamiętać o regularnym nitkowaniu - nie trzeba robić tego po każdym myciu zębów, wystarczy 1-2 razy na dzień. Nitkując zęby, zachowaj ostrożność - w przeciwnym wypadku możesz poranić dziąsła. Warto także stosować płyn do płukania - pozwala on skutecznie usuwać bakterie i przyjemnie odświeża oddech.
Wraz z przeglądem: piaskowanie i scalling
Regularne wizyty "na przegląd" w gabinecie stomatologicznym to dla Ciebie oczywistość? Warto przy okazji umawiać się jednocześnie na piaskowanie i scalling. To zabiegi, które również powinny być wykonywane co pół roku. Służą one profesjonalnemu oczyszczeniu zębów. Scalling to inaczej mechaniczne usunięcie kamienia, który gromadząc się na zębach sprzyja namnażaniu bakterii, co może prowadzić do próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. Niestety, zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ale czy borowanie i zakładanie plomb jest przyjemne? Piaskowanie służy usunięciu osadów nazębnych i przebarwień. Nie powoduje dyskomfortu. Obydwa te zabiegi nie tylko powodują, że można szybko poprawić wygląd zębów, ale i przyczyniają się do ich zdrowia w dłuższym okresie czasu.
Aby wyprostować zęby, stosuj niewidoczne nakładki ortodontyczne
Wiele osób marzy o prostych zębach, jednak przed rozpoczęciem leczenia powstrzymuje je myśl o perspektywie kilku lat noszenia widocznego i powodującego dolegliwości bólowe aparatu. Dobrym rozwiązaniem dla nich mogą być przezroczyste nakładki na zęby Clear Aligner. Są to nakładki wykonane z niewidocznego tworzywa termoformowanego, które pełnią podobną funkcję, jak aparat. Są jednak znacznie wygodniejsze i mniej uciążliwe. Leczenie rozpoczyna się od wizyty w gabinecie DR SMILE, gdzie zostanie wykonany trójwymiarowy skan uzębienia. Posłuży on za podstawę do opracowania planu leczenia.
Prostowanie zębów nakładkami jest krótsze od tradycyjnych metod, a może być równie skuteczne: trwa w zależności od rodzaju wady od czterech do dziewięciu miesięcy. Pacjent otrzymuje do domu zestaw ponumerowanych nakładek. Należy nosić je przynajmniej przez 22 godziny na dobę, zdejmując na czas jedzenia czy mycia zębów. Jedną parę nakładek nosi się przez 14 dni, później należy wymienić je następne. Co ważne, DR SMILE udziela obietnicy satysfakcji: jeżeli efekty będą odbiegały od założonych w planie leczenia, dalsze zabiegi zostaną przeprowadzone na koszt firmy.
Ostrożnie wybielaj zęby
Aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, niektórzy wybielają zęby. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie metody są równie bezpieczne i skuteczne. Prawidłowo przeprowadzony zabieg w gabinecie stomatologicznym nie powinien, co prawda, niszczyć szkliwa, jednak wiele zależy od stomatologa i zastosowanego preparatu. Te najbardziej "agresywne", w dużym stężeniu, niekiedy powodują oparzenia dziąseł i tkanek miękkich, a naświetlenia mogą przyczyniać się do schorzeń miazgi. Popularne pasty do zębów dostępne w drogeriach zazwyczaj pozwalają jedynie nieznacznie poprawić kolor zębów - zawierają substancje wybielające w niewielkim stężeniu.