- Dziś obchodzimy święto uczniów klas pierwszych – ślubowanie. W obecności znamienitych gości uczniowie złożą ślubowanie na nasz sztandar, sztandar Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu – mówi Agnieszka Kapek, dyrektor ZSLiT w Wojniczu.
Ślubowanie klas pierwszych miało miejsce w czasie uroczystej akademii.
- Na początku będzie złożenie meldunku pani dyrektor, po czym będziemy ślubować na sztandar, następnie będzie wręczenie certyfikatów ukończenia szkolenia wojskowego klasom czwartym, a potem wręczenie nam emblematów – wyjaśnia Michał Iskra, uczeń pierwszej klasy Straży Granicznej.
- Wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane, pan sierżant nas bardzo dobrze wyszkolił jak mamy wychodzić do sztandaru, jak mamy złożyć ślubowanie i jak wrócić – dodaje Konrad Świerad z klasy pierwszej w ZSLiT w Wojniczu.
- To jest bardzo ważny dzień dla nas, ponieważ będziemy przysięgać dla szkoły jako uczniowie. Jesteśmy odświętnie ubrani, mamy apel, na który przyszli ważni goście – tłumaczy Seweryn Nosek z klasy pierwszej z ZSLiT w Wojniczu.
- To wielkie przedsięwzięcie, bo pierwszy raz w tej szkole jest oddział przygotowania wojskowego, wsparcie z Ministerstwa Obrony Narodowej, jest bardzo dużo zaproszonych gości czy to z WOT-u, czy to z innych jednostek wojskowych. Ja się bardzo cieszę, że biorę udział w takim przedsięwzięciu – zaznacza Kacper Gądek z klasy pierwszej Oddziału Przygotowania Wojskowego.
- Jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ jest to podsumowanie tych czterech lat, kiedy chodziłem tutaj. Naprawdę polecam, wiele się tutaj nauczyłem, mieliśmy bardzo fajne zajęcia z panem plutonowym, a później sierżantem. To naprawdę coś fantastycznego – podsumowuje Filip Patyk z klasy czwartej.
To też ważny dzień dla szkoły, w trakcie uroczystości odnowiono umowę ze Strażą Graniczą.
- To jest kontynuacja umowy, która została podpisana kilkanaście lat temu z ówczesnym Karpackim Oddziałem Straży Granicznej, który został zniesiony w 2013 roku. Umowa następnie była kontynuowana przez Karpacki Ośrodek Wsparcia. Z uwagi na zmiany organizacyjne i upływ czasu zaszła potrzeba jej aktualizacji, stąd też nasza decyzja, żeby dzisiaj podpisać po raz kolejny umowę. Jednym z elementów funkcjonowania Karpackiego Oddziału Straży Granicznej jest współpraca ze szkołami, kształtowanie odpowiednich postaw wśród młodzieży i temu służą klasy mundurowe takie jak w tutejszym zespole szkół – wyjaśnia gen. bryg. SG Stanisław Laciuga, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
- Jest to autorski program nauczania. Wprowadzamy młodych adeptów w tematykę związaną z musztrą, z przeszkoleniem takim, jakie otrzymują funkcjonariusze Straży Granicznej. Wprowadzamy w zagadnienia ustawowe, taktyk i technik interwencji, wyszkolenie strzeleckie, szereg takich rzeczy, które są też atrakcyjne dla uczniów – tłumaczy mjr rezerwy SG Łukasz Olenicz, emerytowany komendant Placówki Straży Granicznej w Tarnowie.
W akademii udział wzięli też zaproszeni goście - oprócz reprezentantów służb mundurowych obecne były władze powiatu tarnowskiego. Starosta Roman Łucarz zaznaczał: - Myślę, że to jest bardzo istotne, żeby uczniowie mieli praktyczne przygotowanie zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy wiemy, że nasze granice muszą być szczelnie bronione, dlatego też bardzo ważne jest, ażeby to porozumienie podpisać. Klasy wojskowe są dziś tu w innej formie, bo już niejako klasa Ministerstwa Obrony Narodowej – to też jest bardzo ważne i istotne, dlatego, że możemy korzystać z dofinansowań do mundurów, do szkoleń, do poligonu.
W trakcie ślubowania klas pierwszych w ZSLiT podpisano też porozumienie o współpracy w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Tarnowie.