Pozostało do nich niespełna 2 miesiące, a Ty nadal nie jesteś przygotowany, aby urządzić u siebie wigilię? Jeśli tym, co stoi na przeszkodzie, jest stół do salonu rozkładany, a właściwie jego brak, pomożemy Ci znaleźć dobre rozwiązanie.
Jaki wybrać stół do jadalni?
Centralnym punktem każdej jadalni, a w nowoczesnych mieszkaniach także salonu, jest oczywiście stół. Może być mały lub duży, okrągły lub prostokątny, rozkładany lub nie. Ważne natomiast jest to, aby był wygodny w codziennym użytkowaniu, pasował do wnętrza, a i podczas większych uroczystości dawał sobie radę. Jeżeli właśnie taki stół chcesz kupić, ale kompletnie nie wiesz czym się przy tym kierować, skorzystaj z naszych wskazówek.
Stoły prostokątne czy okrągłe?
Najczęściej stosowany podział stołów te ten ze względu na ich kształt. Wyróżniamy stoły prostokątne, w tym też kwadratowe oraz okrągłe. Co jest lepszym wyborem? Tu nie będzie dużego zaskoczenia. Stoły prostokątne polecamy do dużych pomieszczeń o regularnym kształcie, w których mogą być ustawione na środku lub krótszym bokiem pod ścianą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie do oddzielnych jadalni, które służą tylko spotkaniom przy stole i biesiadowaniu. Kiedy jednak nasza jadalnia jest częścią salonu, a właściwie niewielkim jego fragmentem, warto spojrzeć w stronę stołów okrągłych. Optycznie zajmują one mniej miejsca i swoim wyglądem tak bardzo nie przytłaczają, jak masywne stoły prostokątne. Łatwiej również wkomponować okrągły stół w salon o nieregularnym kształcie, umieszczając go w wykuszu lub przy skośnej ścianie. W ostateczności, jeśli w przyszłości zmienisz zdanie i zechcesz wymienić stół okrągły na prostokątny, będziesz mogła umieścić go np. w kuchni, gdzie również znajdzie zastosowanie.
Stół do jadalni rozkładany czy nierozkładany?
Każdy z Was musi samodzielnie zdecydować, czy wystarczająca będzie podstawowa powierzchnia blatu stołu, czy jednak zajdą potrzeby jego powiększenia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, zachęcamy, by kupić stół rozkładany do jadalni. Wstawiając do środka blatu dodatkowy element, można powiększyć jego dłuższy o dodatkowe 40 do 60 cm. Pamiętaj jednak, że stoły rozkładane mają pewne wady. Po pierwsze są nieco cięższe niż stoły nierozkładane. Jest to jednak wada przez większość osób akceptowalna. Drugą jest to, że blat stołu nierozkładanego składa się z dwóch, a po rozłożeniu z trzech elementów. W miejscach ich połączenia widoczne są szczeliny, mogące psuć ogólną estetykę stołu. Problem można w prosty sposób rozwiązać, umieszczając na stole obrus. Jeśli jednak nie akceptujesz tego rozwiązania, nie pozostaje nic innego, jak kupić stół o docelowym rozmiarze. Największy wybór stołów do jadalni i salonu znajdziesz w naszym sklepie Meble Makarowski.
Wybierając stół do jadalni kieruj się aranżacją pomieszczenia i jego powierzchnią
Stół do jadalni nowoczesny czy klasyczny?
Większość osób uważa, że właśnie wybór pomiędzy stylem nowoczesnym a klasycznym, stanowi największe wyzwanie przy zakupie stołu. My jesteśmy zupełnie innego zdania. Według nas wygląd stołu powinien być dopasowany do wystroju pomieszczenia i ogólnego stylu, w którym mieszkanie zostało urządzone. Wnętrza nowoczesne, czyli w stylu minimalistycznym, glamour, ale także skandynawskim i industrialnym, najlepiej prezentują się ze stołami o prostych kształtach i gładkich powierzchniach. Pozbawienie ich dodatkowych elementów ozdobnych, takich jak przetłoczenia, frezy i wypustki, to celowe działanie producentów, dzięki którym ich stoły pasują do większości współczesnych wnętrz. Jeszcze lepszego dopasowania można dokonać, wybierając kolor stołu spójny z resztą wyposażenia — np. ciemny drewniany blat i czarne nogi do wnętrz w stylu loftowym. Do wnętrz klasycznych i rustykalnych polecamy natomiast stoły o nieco bardziej wysublimowanym kształcie, z dekorowanymi nogami, frezowanymi krawędziami blatów, a także dopasowanymi do nich krzesłami. Trafnym wyborem może być stół do jadalni z krzesłami z wysokimi oparciami, podkreślającymi elegancki charakter pomieszczenia, a także bardzo wygodnymi podczas dłuższego siedzenia przy nim.
Z czego produkowane są współczesne stoły?
W większości przypadków do produkcji stołów wykorzystuje się wzmacniane płyty MDF w okleinie melaminowej, odpornej na uszkodzenia. Stoły premium mogą natomiast być fornirowane lub ich blaty w całości wykonane z litego drewna. Znajduje to jednak odzwierciedlenie w cenie stołu, wynoszącej od 4000 złotych wzwyż. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są nogi stołów, to ciekawie pod tym względem prezentują się stoły loftowe i industrialne. Bardzo często można w nich spotkać nogi stalowe, zarówno jako 4 pojedyncze podpory, jak i również dwa profile U.