- To jest krok milowy dla szkoły. Szkoła, która nie ma imienia nie ma swoich wzorów, nie ma z czego czerpać. Być może ma swoją tradycję, ale nie ma tego, co ją powinno inspirować. Decyzją Rady Pedagogicznej, decyzją Rady Rodziców, a na końcu decyzją Rady Miejskiej w Żabnie szkoła będzie nosiła imię Polskich Noblistów - mówi Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.
- Mamy wśród tych siedmiu noblistów polskich ludzi, którzy poprzez swoją ciężką pracę, poprzez swój trud, poświęcenie dotarli do celu, tego, który sobie postawili. Mam nadzieję, że nasi uczniowie również do tego celu dążą, mają takie aspiracje, że kiedyś będziemy o nich słyszeć - dodaje Małgorzata Kiełb, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bobrownikach Wielkich.
Szlaki przeciera zespół Voltage, który zaprezentował się tłumnie zgromadzonej na wydarzeniu widowni. Przypomnijmy, że cheerleaderki ze szkoły w Bobrownikach Wielkich stawały na podium Mistrzostw Świata i Europy w swojej dziedzinie.
- Te sukcesy nasze, które zdobywamy są widoczne, nie tylko jeśli chodzi o talenty, ale również pod względem dydaktycznym. Jesteśmy szkołą, która wiedzie prym jeżeli chodzi o egzaminy zewnętrzne, kuratoryjne konkursy, także bardzo się cieszymy z tych sukcesów dydaktycznych jak i sukcesów, które rozwija talenty uczniów - zaznacza dyrektor Małgorzata Kiełb.
W uroczystości z okazji nadania imienia i sztandaru szkole udział wzięli zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele lokalnego samorządu oraz rządu.
- W przypadku tej szkoły mamy zbiorowego patrona, którym są nobliści polscy. To cenna, bardzo cenna inicjatywa, ponieważ podkreślamy na co dzień, że polska nauka, Polacy w tych osiągnięciach najwyższych również zdobywali największe laury. Ze wszech miar bardzo cenna inicjatywa. Składam wyrazy podziękowania dla pani burmistrz, dla dyrekcji, dla nauczycieli i dla uczniów za to, że będą od dzisiaj chodzić do szkoły mając takiego pięknego, zbiorowego patrona - zauważa Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.
- To zawsze odniesienie się dla uczniów, nauczycieli by coś towarzyszyło podczas bieżącej edukacji. Dzisiaj będziemy świętować Dzień Edukacji Narodowej w Bobrownikach Wielkich, ale przede wszystkim nadanie imienia noblistów polskich i poświęcenie sztandaru. Gratuluje pomysłodawcom. Jest to taki można powiedzieć otwarty zbiór, bo liczymy na to, że w przyszłości kolejni wielcy Polacy będą nagrodzeni nagrodą Nobla - dodaje Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP.
By przybliżyć postaci patronów szkoły przygotowano przedstawienie. Pojawiła się w nim m.in. scena z życia Marii Skłodowskiej-Curie, recytowano poezję Czesława Miłosza, wystąpił także zespół Bobrowianie, a dzięki prezentacji ludowych tańców wspominano Władysława Reymonta.
Jednak w Szkole Podstawowej w Bobrownikach Wielkich oprócz święta placówki, zorganizowano również obchody Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji zaproszenie na wydarzenie otrzymało wielu przedstawicieli gminnych szkół i przedszkoli.
- W tym miejscu, w którym jesteśmy chcę złożyć wszystkim nauczycielom, dyrektorom, pracownikom obsługi najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej - życzy Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.
Z okazji Dnia Nauczyciela uhonorowano zasłużonych nauczycieli, dyrektorów i pracowników szkół nagrodami od samorządu gminy Żabno.