- Dzisiaj świętujemy pięćdziesięciolecie Brzeskiego Towarzystwa "Gryf", towarzystwa osób zacnych, wspaniałych, które poświęcają mnóstwo swojego wolnego czasu, swoich talentów i umiejętności do tego, aby jak najlepiej o Brzesku świadczyć w świecie, ale też tutaj starają się realizować mnóstwo inicjatyw dotyczących właśnie historii i tradycji, oraz tego co Brzesko wznosiło i co ma w sobie najlepszego - dodaje Tomasz Latocha, burmistrz Miasta i Gminy Brzesko.
Towarzystwo „Gryf” skupia przede wszystkim osoby, które przykładają szczególną uwagę do dokumentowania historii Brzeska i powiatu brzeskiego. Ich celem jest ocalenie od zapomnienia tego, co tworzyli poprzednicy.
- Bardzo dużo uwagi towarzystwo przykłada do historii rodziny Goetz, która była kluczowa dla rozwoju Brzeska i okolic. To w zasadzie od momentu, kiedy powstał tu browar, zaczął się rozkwit ekonomiczny tego regionu i miasta Brzeska. Dzięki temu między innymi powstał powiat brzeski, ponieważ Brzesko stało się na tyle silne ekonomicznie, że ówczesne władze austriackie postanowiły ulokować tu siedzibę władz administracyjnych powiatu - tłumaczy Andrzej Potępa, starosta brzeski.
Wydarzenia związane z jubileuszem zaplanowane zostały na dwa dni. Pierwszy z nich rozpoczęło uroczyste nadanie terenowi zieleni znajdującemu się przed Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku nazwy – skwer Jana Burlikowskiego. To on przez wiele lat pełnił funkcję prezesa i faktycznego organizatora pacy Towarzystwa.
- Jest to dla nas bardzo ważna rzecz, bo Rada Miejska przychyliła się do naszej prośby i uhonorowała w ten sposób właśnie naszego przewodniczącego, który zmarł 25 lat temu, a rocznica jego 110. urodzin będzie za kilka dni, także to też jest pewną okazją taką, żeby zamknąć ten okres i podziękować właśnie temu, który tyle zrobił dla Brzeskiego Towarzystwa "Gryf" - dodaje Mieczysław Mietła.
Wydarzeniem towarzyszącym jubileuszowym obchodom był Powiatowy Konkurs Wiedzy pod hasłem „Oni tworzyli historię Ziemi Brzeskiej”. Promował on wśród młodzieży między innymi postawy patriotyczne osób, które tworzyły Brzeskie Towarzystwo "Gryf".
- Konkurs obejmował historię ziemi brzeskiej i przeznaczony był dla uczniów klas starszych szkoły podstawowej, czyli Klasa 7,8 i szkół średnich naszego powiatu. Konkurs przebiegał w sposób harmonijny. Młodzież wykazała się znakomitą wiedzą z dziedziny tutaj naszej historii lokalnej i będziemy dzisiaj zaszczyceni wręczyć tym młodym ludziom dyplomy i nagrody. Mam nadzieję, że ten konkurs pierwszy raz zorganizowany przez Brzeskie Towarzystwo "Gryf" i Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku będzie kontynuowany - wyjaśnia Piotr Duda, nauczyciel, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.
W ramach jubileuszu przygotowano dodatkowo specjalne wydanie okolicznościowego i rozszerzonego biuletynu Brzeskiego Gryfu ilustrującego dorobek Jana Burlikowskiego. Otrzymali je wszyscy uczestnicy dwudniowych wydarzeń.