Na terenie powiatu brzeskiego działa pięćdziesiąt dziewięć jednostek OSP. Na terenie gminy Borzęcin funkcjonuje sześć jednostek, w gminie Gnojnik siedem, natomiast w gminie Dębno dwanaście. Trzy straże są w gminie Iwkowa, z kolei sześć w gminie Czchów. W gminie Brzesko funkcjonuje dziewięć jednostek OSP, a najwięcej jednostek ma gmina Szczurowa - szesnaście. Co więcej, aż czternaście z nich należy do KSRG. Jak mówi starosta Andrzej Potępa – jesteśmy dumni, że w tym roku do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego włączona została kolejna jednostka z terenu naszego Powiatu – OSP Wojakowa. W tym roku Powiat Brzeski dofinansował szereg inicjatyw organizowanych przez jednostki OSP. Podejmowane zadania miały różnorodne koncepcje i szeroki zakres tematyczny.
60 tysięcy złotych na zakup sprzętu i umundurowania bojowego
W dniu 23 września br. w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku odbyło się uroczyste podpisanie umów dotacyjnych dla jednostek OSP z terenu Powiatu Brzeskiego. Dotacje celowe dla Ochotniczych Straży Pożarnych przyznawane są na zakup sprzętu i umundurowania bojowego, podnoszących gotowość bojową jednostek. W tym roku na ten cel przeznaczono kwotę 60 000 złotych. Tegoroczne dotacje zostały przyznane 12 jednostkom: OSP w Woli Dębińskiej, OSP w Biesiadkach, OSP w Niedźwiedzy, OSP w Uszwi, OSP w Dębnie, OSP w Tymowej, OSP w Rajsku, OSP w Jadownikach, OSP w Porębie Spytkowskiej, OSP w Jasieniu, OSP w Łysej Górze oraz OSP w Górce. Umowę w imieniu jednostek OSP podpisali Prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych.
Dotacje dla NGO
Od 2007 roku Powiat Brzeski ogłasza konkursy ofert dla organizacji pozarządowych. Zainteresowanie tą formą wsparcia z roku na rok jest coraz bardziej zauważalne. Przez ostatnie kilkanaście lat samorząd przekazał na ten cel kilka milionów zł. W konkursach ofert biorą udział także jednostki OSP.
W roku bieżącym w ramach ogłoszonego konkursu wpłynęło sześć ofert Ochotniczych Straży Pożarnych. Dwie oferty OSP z zakresu ochrony i promocji zdrowia: OSP w Biesiadkach na zadanie pn. „Manewry Pierwszej Pomocy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych” oraz OSP w Porębie Spytkowskiej na zadanie pn. „III Małopolskie Dni Bezpieczeństwa”. Trzy kolejne oferty dotyczyły zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, a przygotowane zostały przez OSP w Łysej Górze, OSP w Jasieniu i OSP w Przyborowie. Dofinansowanie otrzymała inicjatywa OSP w Łysej Górze pn. „Jesteśmy stąd!”, OSP w Jasieniu na zadanie pn. „Opracowanie i wydanie publikacji pt. 100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasieniu” oraz OSP w Przyborowie na zadanie pn. „Organizacja wystawy”. Z kolei z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej inicjatywa, która otrzymała wsparcie finansowe należała do OSP w Górce („Strażacki Turniej Siatkówki Górka Cup 2022”). Łączna kwota udzielonego wsparcia wyniosła 18 000 złotych.