- Cieszymy się, że w Łękawicy mamy kolejny mural, który będzie upamiętniał niesamowitych bohaterów - Bohaterów Westerplatte i być może będzie inspiracją. Młodzi ludzie teraz potrzebują inspiracji, potrzebują wzorców, potrzebują osób, na których mogą się wzorować i właśnie takowe tutaj są. Szkoła im. Bohaterów Westerplatte, która zyskała mural, piękny mural. Naprawdę taki majestatyczny i dużo mówiący. Powinien inspirować młodzież i wszystkich nas, społeczność całej gminy Skrzyszów i każdego, kto będzie tu przyjeżdżał - dodaje Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.
Dzieło powstało w oparciu o koncepcję i projekt Ryszarda Paprockiego znanego artysty, który jest autorem wielu murali między innymi w Krakowie, Gorlicach czy też Pogórskiej Woli.
- Jak się zastanowić jedną z ważniejszych sytuacji w czasie tego wydarzenia był sam moment poddania się. Mamy do czynienia z załamaniem Sucharskiego, który został oddelegowany jako dowódca wszystkich żołnierzy. Generał niemiecki powiedział mu żeby w chwili poddania ubrał się w strój galowy i przyjął szablę oficerską Wojska Polskiego. I to scena wydawało mi się jedna z najbardziej symbolicznych. Natomiast trzeba było pokazać też Schleswig-Holstein, i chwilę wystrzału w kierunku Westerplatte, oraz ten pożar, który jest charakterystyczny - wyjaśnia Ryszard Paprocki, artysta.
Ryszard Paprocki nie działał, jednak sam miał swoich pomocników, którzy przez prawie 3 tygodnie spędzali w Łękawicy dziennie wiele godzin.
- Ciężko nie było jedynie tak naprawdę, ciężki jest sam temat, jeżeli chodzi o malowanie, było bardzo przyjemnie. Miło naprawdę miło nam się tutaj pracowało. Udało się, poszło gładko i sprawnie, więc malowało się naprawdę dobrze. Tylko po prostu sama tematyka jest trudniejsza, ponieważ ciężko jest z jednej strony dać więcej jakiegoś takiego artystycznego polotu, ponieważ to jest temat taki bardzo pompatyczny. Jednak faktycznie tematyka patriotyczna, a jeżeli chodzi o samo malowanie i wsparcie tej społeczności, to było nam lekko. Było nam dobrze - dodaje Wiktor Paprocki, artysta.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz, stowarzyszeń, społeczność szkolną i mieszkańców. Wśród gości był między innymi Wiesław Krajewski, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oraz dyrektor Kuratorium Oświaty w Krakowie - Delegatura w Tarnowie Łukasz Drewienkiewicz.
- To bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej, dla szkoły, dla całej społeczności miejscowości Łękawica, bo od wielu lat patronem szkoły są tu Bohaterowie Westerplatte. Mają piękny sztandar, cała ich tutaj działalność jako patrona szkoły opiera się o tych naszych wspaniałych bohaterach z II wojny światowej - mówi Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP
- Myślę, że tego typu inicjatywy są bardzo pożyteczne. Tak jak wspomniałem w mojej przemowie nie tylko dlatego, że doskonale wpisują się w wychowanie patriotyczne, które leży u podstaw naszego systemu oświaty, ale również w tym wymiarze kształtowania naszej tożsamości narodowej, propagowania wiedzy, o naszym kraju, o bohaterach narodowych, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny i dlatego naprawdę słowa uznania dla organizatorów dzisiejszego wydarzenia, tego wspaniałego przedsięwzięcia - dodaje Łukasz Drewienkiewicz, dyrektor Kuratorium Oświaty w Krakowie - Delegatura w Tarnowie.
Podczas swoich przemówień zaproszeni goście kilkukrotnie nawiązywali do teraźniejszych trudnych czasów. Podkreślali też, jak ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych już od najmłodszych lat.
- Piękna rzecz, szczególnie w dzisiejszych czasach, czasach kryzysu i właśnie patriotyzmu. Piękna rzecz i myślę, że i dzieciom, i młodzieży, i dorosłym będzie cieszyło oko i przypominał czym jesteśmy na tej ziemi - wyjaśnia Magdalena Kopczyńska, radna Rady Powiatu Tarnowskiego.
Dodajmy, że stworzenie dzieła było możliwe dzięki pozyskanej przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie dotacji w kwocie 20 tysięcy złotych w ramach projektu pod nazwą "W służbie Niepodległej".