- Ćwiczenia powiatowe pod kryptonimem karambol 2022. W ćwiczeniach biorą udział siły środki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, zespoły ratownictwa medycznego, policja i zarządzanie kryzysowe poziomu powiatu oraz gminy Brzesko. Ćwiczenia mają na celu integracje wszystkich służb, przećwiczenie, żeby udzielanie pomocy podczas takich zdarzeń masowych były bardziej profesjonalne – Janusz Potera, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku.
Głównym celem tego typu ćwiczeń jest wymiana wiedzy o procedurach postępowania poszczególnych służb w wypadku zaistnienia podobnego zdarzenia.
- Te ćwiczenia miały odbyć się już wcześniej, natomiast przeszkodziła troszeczkę pandemia, w związku z tym, w tym roku na taką większą skalę jest to robione. My również jako Zarząd Zarządzania kryzysowego, starosta jest szefem zarządzania kryzysowego w powiecie, też bierzemy w tym udział, ponieważ w sytuacji kiedy tych osób poszkodowanych byłoby bardzo dużo, kiedy trzeba by było znaleźć dodatkowe miejsca pobytu dla tych poszkodowanych lub dla takich osób, które wymagały pomocy – Andrzej Potępa, Starosta Brzeski.
Scenariusz zdarzenia był przygotowany bardzo skrupulatnie. Zakładał między innymi wypadek autokaru, przewożącego dużą liczbę podróżnych i trzech samochodów osobowych. Ze zgłoszenia nie wynikało jednoznacznie ile było osób poszkodowanych.
- Na miejsce zostały zadysponowane siły środków straży pożarnej, zespołu sił ratowniczych oraz policji. Dodatkowo w celu zapewnienia bezpieczeństwa udzielenia pomocy medycznej, tym wszystkim osobom poszkodowanym, siły środków małopolskiej brygady obwodowej, na miejscu mieliśmy pluton medyk, który zorganizował punkt udzielania pomocy medycznej tym osobom – st. kap. Grzegorz Domagała, naczelnik wydziału ds. operacyjno-szkoleniowego Komenda Powiatowa Państwowej Straży Powiatowej Brzesko.
Ćwiczenia zakładały również drugi epizod.
- Kierowca, widząc wypadek, chciał ominąć zabezpieczenia, uderzył w drzewo i samochód się zapalił. W związku z tym, że większość sił środków była zaangażowana w udzielaniu pomocy medycznej, dyżurny po konsultacji ze stanowiskiem kierowania komendanta wojewódzkiego, zadysponował do tego zdarzenia kompanie gaśniczą Tarnów, w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniającego się pożaru samochodu, na pobliski las Szczepanowski - st. kap. Grzegorz Domagała, naczelnik wydziału ds. operacyjno-szkoleniowego Komenda Powiatowa Państwowej Straży Powiatowej Brzesko.
Akcja ratownicza punktu medycznego była równie ważna i szczegółowo zaplanowana. Po segregacji - osoby poszkodowane były transportowane do miejsca udzielania pomocy medycznej. W wyniku selekcji nadawano im kolory, czyli priorytety transportowo- lecznicze.
- Szkolenia są jak najbardziej potrzebne, natomiast w sytuacji takiego zdarzenia fizycznie, które się może odbyć, to trudno przewidzieć skutki i zaplanowania wszystkiego z dokładnością do jednej sekundy, jednego milimetra, jeżeli chodzi o działanie. Tutaj możemy mówić o różnych rozmiarach, że są zdarzenia w okolicach autostrady najczęściej, do którego zadysponowane są nasze zespoły ratownictwa medycznego i staramy się jak najbardziej pomóc. Natomiast co los przyniesie, to trudno powiedzieć, lecz musimy być na takie sytuacje przygotowani – Alicja Syty, dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku.
Dodajmy, że ćwiczenia Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbywają się raz na kilka lat.