Postanowiliśmy po raz pierwszy gościć u siebie tzw. Bitwę Reginów, która polega na tym, że jako organizatorzy zaprosiliśmy Koła Gospodyń Wiejskich z naszego regionu. Jest 6 kół z naszego regionu brzeskiego oraz 6 kół z gminy Dębno, które przedstawiają swoje potrawy lokalne, swój folklor, swoje tradycje. Jest też możliwość zakupienia tych potraw, spróbowania ich, mamy jury konkursowe, które będzie oczywiście je oceniać – mówi Katarzyna Dudek-Mól, podinspektor ds. działań promocyjno-informacyjnych, rozwoju gospodarczego oraz strategii rozwoju gminy Dębno.
Impreza przebiegła sprawnie, pomimo deszczowej aury.
Wszyscy mieszkańcy świetnie się bawili, widziałem też mieszkańców z innych też regionów, tutaj powiatu brzeskiego. Impreza była fantastyczna, dlatego mamy nadzieję że organizatorzy, współorganizatorzy tej imprezy, kolejną "Bitwę Reginów" zorganizują ponownie w gminie Dębno – dodaje Jacek Szklarz, zastępca wójta gminy Dębno.
Bitwa na smaki, to nie tylko konkurs kulinarny, ale również możliwość zaprezentowania lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz wystawców. Sprzedają oni swoje wyroby, które są produktami polskimi. Dzięki temu mogą rozwijać się i promować folklor regionalny.
Cudowne polskie smaki sięgające dawnych czasów, a właściwie można powiedzieć też z okresu nie tylko ziemiaństwa, ale też potraw które były wśród biedniejszej części wsi. Bo to były takie potrawy, gdzie było mniej mięsa, bardziej jarskie, z kasz, ale też z różnych warzyw, z fasoli. Bardzo nam to smakowało – tłumaczy Anna Mikosz, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Organizatorzy zawitali już do 16 powiatów z 19. W Dębnie, jak twierdzili, odbywa się najlepszy konkurs, jeśli chodzi o anturaż i wystrój. Występy artystyczne i smakowanie potraw znakomicie się komponowały.
Myślę, że tego typu inicjatywy sprzyjają byśmy pamiętali, że mamy tradycyjną polską kuchnię, mamy polskie produkty, wszystko to co jest wysiłkiem pracy rąk rolników i dziewczyn z Kół Gospodyń Wiejskich. Dzięki temu, że o tym opowiadamy, dzięki państwu, którzy to propagujecie jest szansa, że te produkty wrócą na nasze stoły – mówi Mirosław Boruta Krakowski, socjolog, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o/ Kraków.
Wśród wystawców prezentowały się m.in. stoiska rzemieślnicze, garncarskie, pszczelarskie, rękodzieła, lokalne potrawy i przetwory.
Na dzisiejsze wydarzenie zakwalifikowałyśmy się do Bitwy Regionów i miałyśmy pierogi „Kudłoce”, to taka nasza potrawa regionalna. Farsz jest z kaszy jaglanej, sera białego i z cebulki, a ciasto jest z ziemniaków gotowanych i surowych, okraszone słoninką – tłumaczy Małgorzata Kuna, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Włościanki” z Łoniowej.
Przyjechaliśmy z octami, które robimy sami z lokalnych owoców, w tym dziko rosnącymi. Słynna tarnowska tarnina tam się znajduje. Dzisiaj mamy octy z głogu, z dzikiej róży, czyli z tego co rośnie wokół nas. Nie robimy octów z bananów, mango ani z kokosów. Robimy z tego, co tutaj nasza małopolska ziemia wydaje, szczególnie to, co rośnie w dolinie Dunajca – opowiada Urszula Gacek, właścicielka i założycielka wytwórni „Octovnia”.
Skupiamy młodzież i starszych grających na heligonkach, wszyscy się uczą u nas w Zakliczynie, ale oczywiście też przyjeżdżają do nas gościnnie na występy z Sącza, Krakowa, kolega nawet z Wiednia przyjeżdża, żeby sobie pograć na heligonkach, także skupiamy środowisko dość szerokie w Zakliczynie, przy Stowarzyszeniu Klucz. Tam się uczymy, tam gramy i występujemy gościnnie w różnych miejscach, tak jak dzisiaj w Dębnie – mówi Tadeusz Malik, prezes Zakliczyńskiego Klubu Małopolskich Heligonistów i Harmonistów Stowarzyszenia Klucz.
Zajmuję się profesjonalnie kowalstwem już prawie 40 lat. Robię różne rzeczy, narzędzia przede wszystkim kowalskie, regeneracja narzędzi rolniczych, usługi dla rolnictwa i kowalstwo artystyczne – opisuje Andrzej Słowik, kowal.
Podczas wydarzenia przewidziano darmowe atrakcje dla najmłodszych takie jak malowanie twarzy, tworzenie zwierzątek z balonów oraz dmuchaniec.
Organizatorami konkursu byli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.