- Pomijając to, że są głośne wystrzały, to cieszy fakt, że po dwóch latach przerwy tak znakomicie ludność dopisała, Zarówno z gminy jak i spoza gminy można powiedzieć z całego województwa - mówi Wiesław Kozłowski, wójt Gminy Dębno.
- Oprócz tradycyjnie na zamku w Dębnie średniowiecznego rycerstwa mamy w tym roku także nowe jednostki z XVII, XIX, XX wieku, aż po współczesne jednostki Wojska Polskiego czy Straży Granicznej. Dodatkowo stworzyliśmy otwarte obozowisko oraz średniowieczne miasteczko, do którego można wejść, aby brać udział w różnych grach średniowiecznych zabawach - wymienia Łukasz Przybyło, dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury.
Głównym punktem Międzynarodowego Spotkania z Dziedzictwem i Historią Wojskowości były zaplanowane na godzinę 19:00 zmagania rycerzy o 'warkocz Tarłówny'.
- Rycerze będą walczyć o trofeum, czyli "złoty warkocz Tarłówny" bo to jest główny temat tego turnieju. Będą ze sobą walczyć na miecze i okazywać swoją sprawność. Ten, który będzie najlepszy, wygra i otrzyma właśnie to trofeum - prezentuje Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Mimo że wydarzenie w większości odnosiło się do przeszłości, to nie zabrakło elementów teraźniejszości. A wśród nich znalazły się stoiska przygotowane między innymi przez Straż Graniczną oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji.
- Mamy również Wojska Specjalne, Straż Graniczną, a my jak to my - rekrutujemy do służby w Wojsku Polskim. Dlatego tutaj wychodzimy również w ramach przedsięwzięcia w Dębnie. Wychodzimy do społeczeństwa, informujemy o rekrutacji zarówno do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, jak i również do terytorialnej służby wojskowej - wymienia kpt. Paweł Badoń, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.
Dla smakoszy nie zabrakło przysmaków, które przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Dębno.
W Dębnie na turnieju pojawili się lokalni mieszkańcy, którzy zamek i jego okolice znają od podszewki, ale także społeczność, którą przyciągnął bogaty program imprezy. Zapytaliśmy ich, dlaczego to właśnie w ten sposób spędzili niedzielne popołudnie.
Dodajmy, ze turniej na dębińskim zamku odbył się już po raz 25, a jego organizatorami był Samorząd Gminy Dębno, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Dębińskie Centrum Kultury.