- To akcja, która ma trafić do kierowców, żeby mieli świadomość tego, że w tym miejscu mają zachować szczególną ostrożność, w tym miejscu mają być szczególnie uważni, w tym miejscu mają zmniejszyć prędkość i brać przede wszystkim pod uwagę to, że szczególnie młodsi uczniowie, którzy idą do szkoły, mogą nie znać przepisów ruchu drogowego – mówi Paweł Gurgul, dyrektor MORD w Tarnowie.
Oznacza to, że podczas pierwszego tygodnia nauki, tzn. od 1 do 9 września, będziemy mogli spotykać policjantów przy szkołach, którzy mają za zadanie dbać o bezpieczeństwo uczniów i edukować mieszkańców.
- Udział tych policjantów, będzie wiązał się z tym, że będziemy zwracać szczególną uwagę nie tylko na bezpieczeństwo najmłodszych przy przejściach dla pieszych, czy w drodze do szkoły albo w momencie gdy będą z tej szkoły wychodzić. Doświadczenie pokazuje, że musimy również zwracać uwagę na zachowania kierujących a w szczególności opiekunów, rodziców, które dowożą te dzieci do szkoły – mówi podinsp. Sebastian Bąk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie.
- Będziemy wyposażać dzieci w odblaski, ale również informować opiekunów prawnych, rodziców naszych pociech najmłodszych w jaki sposób, powinni oni wyposażyć swoje dziecko, jak ważny jest element odblaskowy, który może uratować życie dziecku, które będzie wracało na przykład w porze zmroku, bądź też jak będzie zła pogoda. O tym jak ważne to jest – wyjaśnia st. asp. Ewelina Fiszban, rzecznik prasowy KPP w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Będziemy reagować na wykroczenia popełniane przez kierujących, przede wszystkim przekraczanie prędkości, nieprawidłowe przejeżdżanie na przejściu dla pieszych, ale również na wykroczenia związane z parkowaniem, dowożeniem dzieci do szkoły – zaznacza podkom. Grzegorz Matura, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP w Bochni.
- W trakcie akcji będziemy rozdawać ulotki, elementy odblaskowe a po zakończeniu, przeprowadzimy krótkie prelekcje w tych dwóch szkołach, natomiast dzielnicowi udadzą się do pozostałych szkół i będą również tę profilaktykę prowadzić – tłumaczy nadkom. Tomasz Nosal, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP w Brzesku.
Każda z lokalnych komend wytypowała kilka szkół, przed którymi odbędzie się akcja „Zwalniam przed szkołą”.
- Pierwsza szkoła na terenie miasta Tarnowa, która będzie nadzorowana przez patrole wydziału ruchu drogowego to szkoła nr 7, tradycyjnie, skrzyżowanie ulicy Księdza Sitko z ulicą Goldhammera, będziemy również przy szkole podstawowej nr 9 na ulicy Marii Dąbrowskiej, na ulicy Krzyskiej przy szkole nr 14, w Ilkowicach przy drodze wojewódzkiej numer 973 i przy szkole podstawowej w Koszycach Małych oraz Skrzyszów szkoła podstawowa nr 2 - zapowiada podinsp. Sebastian Bąk, naczelnik wydziału ruchu drogowego KMP w Tarnowie.
- Tutaj jest to szkoła podstawowa w Żelażówce, gdzie tak naprawdę jest to droga bardzo newralgiczna, bo jest to droga krajowa nr 73, rejon przejścia dla pieszych. Jest to skrzyżowanie na ulicy Daszyńskiego Piłsudskiego szkoła ponadpodstawowa, zespół szkół ponad podstawowych, ale również placówka szkoły podstawowej nr 2 – wyjaśnia st.asp. Ewelina Fiszban, rzecznik prasowy KPP w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Na terenie powiatu bocheńskiego policjanci zostaną dyslokowani w rejonie szkół, szkoły podstawowej w Proszówkach oraz szkoły podstawowej w Krzeszowie- dodaje podkom. Grzegorz Matura, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP w Bochni.
- Do tej akcji wytypowaliśmy dwie szkoły, to jest Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2 w Brzesku przy ulicy Królowej Jadwigi oraz szkołę podstawową nr 1 również w Brzesku przy ulicy Bartosza Głowackiego – zaznacza nadkom. Tomasz Nosal, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP w Brzesku.
Do akcji „Zwalniam przed szkołą” na terenie powiatu dąbrowskiego, angażuje się Powiatowa Rada Bezpieczeństwa.
Warto także dodać, ze policja będzie zwracać uwagę m.in. na przepisy które zabraniają korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem oraz na przejściach dla pieszych.