Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Tłumy pielgrzymów na uroczystościach w Jamnej

Uroczystości Odpustu na Jamnej, Święta Pojednania i Dni Ojca Jana Góry oraz Jubileusz 30-lecia przekazania przez Gminę Zakliczyn reprezentowaną przez Wójta Gminy Stanisława Chrobaka budynku dawnej szkoły na Jamnej OO. Dominikanom wraz z przylegającym terenem oraz założenia Domu św. Jacka na Jamnej. To sierpniowe uroczystości, które co roku odbywają się przy sanktuarium w Jamnej. Tradycyjnie ich zakończenie ma miejsce w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i przybywają na nie tłumy mieszkańców.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 - Uroczyście, dlatego, że to miejsce nie wyglądałoby tak jak dzisiaj, wygląda gdyby nie było tutaj dominikanów, gdyby nie powstał tutaj Dom Świętego Jacka, następnie sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei i prawda kolejne miejsca, które tutaj są. To miejsce ma szczególną symbolikę, bo właściwie na każdym kroku można spotkać coś, co wiąże się z naszą kulturą, tradycją. To wszystko pokazuje, że jak bardzo tutaj Jamna wpisana jest w tradycję, kulturę w naszą wiarę chrześcijańską - mówi Dawid Chrobak, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn. 

 - Duża inicjatywa. Myślę, że przy wspólnej rozmowie z ojcem Janem Górą, jak ja zacząłem opowiadać, że ludzie przyjeżdżają i z Austrii przede wszystkim i to było rzeczywiste, prawdziwe takie pojednanie, gdzie wszyscy żołnierze byli na jednych cmentarzach i to łączyło do pewnego stopnia to pojednanie, gdzie przeciwnik, rosyjscy żołnierze i przeciw z drugiej strony byli Austriacy i koalicja austro-węgierska. Ta rozmowa zapoczątkowała w zasadzie całe świętowanie - dodaje Michał Wojtkiewicz, honorowy obywatel Miasta i Gminy Zakliczyn.  

Dni Ojca Jana Góry rozpoczęły się już w czwartek 11 sierpnia. W niedziele 14 sierpnia rozpoczął się natomiast dwudniowy Odpust Jamneński. Jego główne obchody miały miejsce właśnie w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i rozpoczęto je pod pomnikiem poległych partyzantów Armii Krajowej. 

 - Jamna jest ważnym miejscem na ziemi. Myślę, że nie tylko zakliczyńskiej i tarnowskiej.  Z całej Polski tu przyjeżdżamy. Myślę, że i spoza Polski, bo tutaj ta myśl zasiana przez ojca Jana Górę przynosi wielkie owoce. To jest myśl zakorzeniona tak jak to dzisiaj oddawaliśmy cześć i pamięć pomordowanych, jak słyszeliśmy matce z dziećmi, żołnierzom Armii Krajowej - tłumaczy Kazimierz wiatr, senator RP. 

Tuż po uroczystościach patriotycznych na ołtarzu polowym przy Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Niezawodnej Nadziei odbyła się uroczysta suma, której przewodniczył prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów o. Łukasz Wiśniewski.

 - Największa zasługa w tym całym rozwoju trzydziestoletnim, jest niewątpliwie ojca Jana Góry. Ojciec Jan Góra znał to miejsce od dziecka. On to miejsce odkrył. On stwierdził, że tutaj będzie tutaj będzie centrum duszpasterstwa akademickiego w Poznaniu, przy współpracy z lokalnymi władzami na początku lat 90. W 1992 roku przyjechał, przejął to miejsce przy dużej życzliwości miejscowej ludności, przywiózł młodzież i od tego miejsca nastąpił stopniowy rozwój tej współczesnej Jamnej - wyjaśnia o. Łukasz Wiśniewski, dominikanin. 


Jak co roku we współorganizację sierpniowych uroczystości na Jamnej włączały się także władze powiatu tarnowskiego, które dla wszystkich przybyłych przygotowały tradycyjną grochówkę.

 - Oprócz Tuchowa, Odporyszowa, Jamna to jest taka trzecia stolica duchowa powiatu tarnowskiego, gdzie możemy przybyć, możemy tutaj spędzić bardzo miło czas, ale też możemy pomodlić się, kontemplować. Tu możemy właśnie przeżywać to, co myślę, że nie dane jest w wielu miejscach na terenie powiatu tarnowskiego. Krajobrazy piękne, wspaniałe powietrze, ale obecność ojców tutaj uratowała Jamną - dodaje Roman Łucarz, starosta tarnowski. 

W uroczystościach wzięli udział pielgrzymi z całej Polski, ale oprócz nich, również osoby, które wraz z o. Janem Górą oraz innymi dominikanami współtworzyły i budowały Jamną.

 - Trudno byłoby dzisiaj być gdzie indziej, jak właśnie tutaj w tym czasie, gdy tyle osób pięknych tu przyjeżdża, z sentymentem spogląda w przeszłość, ale podziwia również to, co tu się przez te 30 lat stało, że jesteśmy wdzięczni za to, że Jamna żyję, trwa, że jest źródłem nadziei i tego, że tutaj bije serce duchowe, serce gminy Zakliczyn, do którego my możemy przyjeżdżać z najdalszych krańców świata - mówi Bogdan Kowalski, Stowarzyszenie Lednica 2000. 

 - Wracam tutaj dlatego, że właśnie chce się tu pomodlić przed obrazem Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, o błogosławieństwo dla naszej rodziny. Jestem mężem, ojcem, mamy czwórkę dzieci wraz z żoną. Jesteśmy 15 lat po ślubie, a ślub mieliśmy tutaj na Jamnej. Tutaj też poznałem właśnie moją żonę i dlatego dla nas jako małżeństwa jest to też miejsce wyjątkowe - dodaje Marcin Pokusa, mieszkaniec Ślemienia. 


 Zwieńczeniem tegorocznych uroczystości był tradycyjny polonez, a zaraz po nim koncert zespołu Sezon na Czereśnie.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.12.2024 Piotr Ziębiński o sobie:Jestem tarnowianinem, urodziłem się w 1985 r. Fotografią interesowałem się już od wczesnych latach szkoły podstawowej fotografując z małymi przerwami. Swoją pasję do fotografowania na nowo odkryłem, uczęszczając do Otwartej Pracowni Fotograficznej, gdzie uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. W latach 2021/2022 uczestniczyłem dodatkowo w zajęciach Akademii FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w wystawie TCK Akademia FIAP” w 2022 r gdzie zaprezentowałem swoje dwie prace. Kolejną wystawą tym razem indywidualną była wystawa „Dzień życia faceta” organizowana w ramach wernisaży dzień po dniu. Brałem również udział w warsztatach fotograficznych, „Studio nie jest straszne – praca z modelką, portret studyjny”. W fotografii poszukuję swojej drogi. Lubię fotografować przyrodę architekturę. Obecnie interesuję się fotografią streetową i produktową.Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Reklama
Pomieszczenie biurowe do wynajęcia w centrum Tarnowa Pomieszczenie biurowe do wynajęcia w centrum Tarnowa Cena: 30 PLNDo wynajęcia lokale biurowe o powierzchniach: 32,80 m2; 45,90 m2; 30,38 m2 usytuowane na pierwszym piętrze w zabytkowej kamienicy w centrum miasta Tarnowa przy Rynek 16. Lokale w dobrym stanie technicznym, na podłogach parkiet, w łazience płytki, wejście z klatki schodowej. Bardzo atrakcyjna lokalizacja, w sąsiedztwie placówki użytku publicznego, przychodnie, sklepy, komunikacja miejska, duży przepływ pieszych.Polecamy wynajem pod biura, kancelarie, działalność szkoleniową. Cena netto za m2 - 30 zł + media (woda, prąd, CO MPEC, wywóz śmieci). Cena 3 272,40 zł netto, to cena za całą powierzchnię 109,08 m2. Oferta godna uwagi, polecamy! Zapraszamy na prezentację! Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Barbara JobAuto Złom - Złomowanie aut Śląsk /Małopolska Auto Złom - Złomowanie aut Śląsk /Małopolska Szukasz sprawdzonej firmy zajmującej się złomowaniem samochodów? Skorzystaj z naszych usług ! Gwarantujemy szybkie, bezpieczne i w pełni legalne złomowanie aut, działając zgodnie z przepisami oraz z troską o środowisko naturalne. Nasze główne atuty: * Profesjonalny odbiór – Zabieramy auta niesprawne za pomocą lawety. * Atrakcyjne stawki – Płacimy za pojazdy w każdym stanie technicznym. * Elastyczna płatność – Gotówka lub przelew na życzenie klienta. * Certyfikaty legalności – Wydajemy potwierdzenia zgodne z wymogami prawa. Godziny pracy: * Biuro: Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 16:00 * Odbiór pojazdów: 08:00 – 20:00 Działamy na terenie województw śląskiego i małopolskiego! Skontaktuj się z nami: * Telefon: 731 732 700 * Strona: auto-zlomowanie24.plHala Magazynowa do wynajęcia w Tarnowie - od 70 m2 do 630 m2 Hala Magazynowa do wynajęcia w Tarnowie - od 70 m2 do 630 m2 Cena: 30 PLNDo wynajęcia powierzchnia magazynowa w dwunawowym budynku handlowo-usługowy o łącznej powierzchni ok. 1000m2, podzielony na 13 boksów po ok. 70m2 każdy z wydzielonym magazynem (ok. 51m2) i częścią ekspozycyjno-biurową (ok. 19m2), na terenie Centrum Obrotu Rolno-Spożywczego w Tarnowie, przy ul. Giełdowej: - Budynek to konstrukcja stalowa, a ściany płyta warstwowa. - Wysokość budynku wynosi od 3,75 do 4,80 m (dach jednospadowy).- W budynku zlokalizowany jest węzeł sanitarny z pomieszczeniami towarzyszącymi. - Zaprojektowano 19 miejsc postojowych w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych. - Budynek zlokalizowany jest w strategicznym punkcie Tarnowa, co ułatwia dostęp do głównych arterii komunikacyjnych oraz punktów dystrybucji. - Oferujemy elastyczne warunki wynajmu na podstawie umowy najmu. Wszelkie informacje można uzyskać pod telefonem: 601 406 870
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 6°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama