- W tym roku mamy trzydziestolecie obecności dominikanów na Jamnej. To wydarzenie związane z przekazaniem przez gminę Zakliczyn gruntu wraz oczywiście z budynkiem dawnej szkoły na Jamnej jest kamieniem milowym w rozwoju tej miejscowości. Można powiedzieć, że gdyby nie to wydarzenie to, w tym miejscu już pewnie dzisiaj mieszkałoby bardzo mało osób, bo wiemy doskonale, że tam właściwie nie było drogi asfaltowej, był bardzo utrudniony dojazd, ale właśnie wraz z ojcami dominikanami, z ojcem Janem Górą, z ojcem Andrzejem Chlewickim na to miejsce w Jamnej wróciła nadzieja. Dzisiaj możemy właśnie korzystać z piękna tego terenu, z zabudowań, z Domu Świętego Jacka, bo jest tam Dom Świętego Jacka i kilka budynków, które właśnie służą pielgrzymom i turystom - mówi Dawid Chrobak, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.
Tegoroczny Odpust Jamneński rozpocznie się w niedzielę o godzinie 17:00 jubileuszową Mszą Świętą w sanktuarium. Eucharystia będzie celebrowana przez Biskupa Tarnowskiego ks. Andrzej Jeża, a tuż po niej nastąpi misterium Radosnego Pogrzebu Matki Bożej.
- Święto Pojednania - ta inicjatywa, ta idea narodziła się w starostwie, kiedy Starostą Powiatu Tarnowskiego był pan Michał Wojtkiewicz. Kiedy oglądaliśmy album z przepięknymi prezentacjami tych grobów z pierwszej wojny światowej, cmentarzy narodziła się myśl, żeby w ramach naszego odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, uprawiać pamięć - dodaje o. Andrzej Chlewicki, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej.
Dwudniowe świętowanie jest połączone także z rozpoczynającymi się już w czwartek 11 sierpnia Dniami Ojca Jana Góry, bez którego Jamna nie byłaby tym samym miejscem.
- My na Jamnej po śmierci o. Jana Góry też w sposób twórczy spędzamy ten czas. Wykłady, znamienite osoby zaproszone z wykładami, panelowe spotkania, dyskusje także, by te treści nie były jałowe, ale żeby była refleksja, żeby była myśl. Jan Góra brutalnie mówił, żeby ludzie z Jamnej nie wyjeżdżali o suchym pysku, tylko z opowieścią i z refleksją - tłumaczy oj. Andrzej Chlewicki.
Główne wydarzenia całych kilkudniowych uroczystości odbędą się 15 sierpnia. Przed południem o godzinie 10:30 przy pomniku obok kościoła odbędzie się uroczysty apel z okazji Święta Pojednania i Odpustu Jamneńskiego. Suma zostanie odprawiona o godzinie 11:00, a po niej tradycyjnie na placu przed Domem św. Jacka pielgrzymi zatańczą „Poloneza na łące”.