- Mamy jeszcze w trakcie realizacji co najmniej kilkanaście takich inwestycji. Cały czas projektujemy nowe przedsięwzięcia w ramach planu modernizacji. Jesteśmy w trakcie rozmów z samorządowcami, jeżeli chodzi o tworzenie nowych posterunków w miejscach, które są niezbędne i oczywiście tam, gdzie nasze analizy jednoznacznie wskazują potrzeby jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa i potrzeby lokalnej społeczności - mówił nadinsp. Michał Ledzion, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie.
Dotychczasowa siedziba wojnickiej policji mieściła się przy ulicy Jagiellońskiej. Było to jednak miejsce niedopasowane do dzisiejszych standardów. Budowa nowoczesnego komisariatu stała się więc koniecznością.
- Od 2018 roku były przymiarki do budowy. Przekazanie terenu, wykonanie projektu budowlanego, później tych wszelkiego rodzaju pozwoleń na budowę i to trwało. Byliśmy przekonani, że to będzie już tak mniej więcej w zeszłym roku otwarcie, ale przeciągnęło się to do dziś. Nic się nie stało. Jest pięknie wykończone. Od jutra funkcjonariusze mogą wchodzić do budynku i pracować, mają wszystko wykończone na gotowe - dodał Tadeusz Bąk, burmistrz Miasta i Gminy Wojnicz.
W uroczystości otwarcia budynku wzięli udział parlamentarzyści ziemi tarnowskiej.
- Można by powiedzieć, że bardzo dobrze wyposażone spełniający swoje warunki posterunek policji tutaj właśnie w mieście Wojnicz. To jest też bardzo ważne dla wszystkich mieszkańców Wojnicza. Będą na pewno czuć się bezpieczni, ale to też taki kolejny kolejna inwestycja, która jest realizowana przez zapowiedź Rządu Zjednoczonej Prawicy, Rządu Prawa i Sprawiedliwości. O tym, że te posterunki komisariaty w poszczególnych gminach powinny powstawać - mówiła Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
- Jest to bardzo cenna inicjatywa, bo policja powinna być blisko ludzi. Jego wątpliwości, że policjanci cieszą się bardzo dużą daniną społeczną zaufaniem, ale też trzeba zapewnić godne właściwe warunki do pracy i wydaje mi się, że tutaj komisariat będzie dobrze służył społeczeństwu. Będzie powstrzymywał też, bo jak się będzie wjeżdżało tutaj do Wojnicza, to będzie takim pierwszym sygnałem, że tutaj jest, policja i że złoczyńcy mają się czego obawiać - dodawał Piotr Sak, poseł na Sejm RP.
- Każda taka inwestycja, która pomaga ludziom w pracy, jest potrzebna, z jednym, naprawdę bardzo ważnym zastrzeżeniem z tym mianowicie, że budynek to jest budynek, on jest potrzebny, on jest ważny, ale jeśli mówimy o policji i o tym dzisiejszym święcie trochę przesuniętym w kalendarzu, ale tym dzisiejszym święcie policji, to najważniejsi są ludzie. Myślę, że inwestowanie w środki, w samochody, budynki jest bardzo ważne, ale numer jeden to jest inwestowanie w każdego policjanta w każdą policjantkę. Ci ludzie muszą wiedzieć, że są dla nas ważni i ludzie muszą wiedzieć, że są doceniani na tyle, na ile państwo może to zrobić, i że dla nich, na ich działalność, na ich pracę nie szczędzi się pieniędzy - dodała Urszula Augustyn, poseł na Sejm RP.
Również w Wojniczu tuż po otwarciu komisariatu odbyło się święto funkcjonariuszy garnizonu tarnowskiego w związku z 103. Rocznicą powołania Policji Państwowej.
- Pandemia trochę przerwała nasze gromadzenia, natomiast w tej chwili wznowiliśmy te święta policji. Myślę, że to jest bardzo ważne, ażeby spotkać się i podziękować policjantom za ich pracę, bo dzięki nim właśnie możemy się czuć bezpiecznie. Możemy się czuć bezpiecznie na ulicach, możemy się czuć bezpiecznie w miejscach publicznych, w pracy, w domu, dlatego im tu dzisiaj podziękowaliśmy - mówił Roman Łucarz, starosta tarnowski.
Dodajmy, że jednym z większych wyróżnień wręczonych podczas wydarzenia, były medale za zasługi dla policji. Otrzymali je Paweł Grabarek, Komendant Placówki Straży Granicznej, burmistrz Miasta i Gminy Wojnicz - Tadeusz Bąk, oraz Dawid Chrobak, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.