- Kiedyś zrodził się taki pomysł, na początku wydawał się bardzo nierealny, ale my się nigdy nie poddajemy i walczymy do końca. Udało się, także w Tarnowie – od początku istnienia uczelni pierwszy raz, ale w ogóle tutaj w rejonie jesteśmy pierwszą Akademią Nauk Stosowanych, która będzie prowadzić kierunek Prawo jednolite studia magisterskie, pięcioletnie o profilu praktycznym – mówi dr hab. Małgorzata Kołpa, rektor ANS w Tarnowie.
Dla akademii nauk stosowanych prowadzenie studiów na kierunku prawo to prestiż, a dla studentów szansa. Ci, którzy do tej pory marzyli o pracy na sali sądowej musieli ubiegać się o przyjęcie na uczelnie w dużych ośrodkach akademickich.
-Pod wpływem impulsu pani rektor, ale również władz lokalnych, przez konsultacje z otoczeniem społeczno-gospodarczym, ale również samych kandydatów i studentów – podjęliśmy się chyba największego trudu i wysiłku, jakim było przygotowanie wniosku na jednolite studia magisterskie na kierunku Prawo. Wysiłek ogromny, tempo szaleńcze. Tutaj obecni twórcy pod przewodnictwem pana dra Krzysztofa Chmielarza pewnie więcej powiedzą na temat samego programu i kadry, ale doprowadzili do tego, że rzeczywiście możemy się dzisiaj pochwalić i niezmiernie się cieszyć z tego od następnego roku akademickiego to znaczy 2022/2023 na naszym wydziale będzie uruchomiony już czwarty kierunek studiów – zaznacza mgr inż. Małgorzata Partyńska-Brzegowy, prodziekan Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego ANS w Tarnowie.
-Tu trzeba zwrócić uwagę, że proponowane studia to są studia jednolite magisterskie, a więc musieliśmy przygotować katalog przedmiotów na całe pięć lat, czyli na 10 semestrów. W efekcie nasz program przewiduje około 3,5 tysiąca godzin na studiach stacjonarnych, na studiach niestacjonarnych to 2,5 tysiąca godzin. W sumie zaproponowaliśmy około 90 bardzo różnorodnych przedmiotów, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że do tych 90 przedmiotów należało opracować sylabusy, należało przewidzieć jakieś atrakcyjne, nowoczesne metody kształcenia, które będą stosowane w ramach tych przedmiotów i przede wszystkim – co też bardzo trudne – należało przewidzieć już na tym etapie obsadę kadrową i w tym wypadku mówimy o obsadzie kadrowej, która albo cieszy się ugruntowanym dorobkiem naukowym, albo bardzo bogatym doświadczeniem praktycznym – dodaje dr Dorota Koptiew, zastępca kierownika Katedry Ekonomii ANS w Tarnowie.
-Są to profesorowie, doktorzy, czynni zawodowo praktycy: sędziowie, prokuratorzy, radcy prawni, notariusze, komornicy również posiadający tytuły naukowe. W przyszłości chcielibyśmy, żeby powstała również sala sądowa do przeprowadzania symulacji rozpraw i posiedzeń. Powstanie na pewno – chcielibyśmy położyć taki duży nacisk, żeby powstała akademicka poradnia prawna, która zajmuje się udzielaniem nieodpłatnych porad prawnych, działać będzie także studenckie koło naukowe, będą organizowane konferencje. Nasza uczenia współpracuje z instytucjami państwowymi, samorządowymi jak i prywatnymi, są to sądy, prokuratura, policja, zakłady karne, Urząd Miasta Tarnowa, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, straż pożarna, również kancelarie prawne, gdzie studenci będą mogli odbywać praktyki – podkreśla dr Krzysztof Chmielarz, kierownik Katedry Pracy Socjalnej ANS w Tarnowie.
Co ważne, rekrutacja na studia prawnicze w tarnowskiej ANS już ruszyła.
-Przyjęcie na pierwszy rok studiów na kierunku Prawo następuje na podstawie wyników egzaminu maturalnego z przedmiotów objętych kwalifikacją na ten kierunek. Jest to język polski i drugi dodatkowy przedmiot, który wybiera sobie kandydat spośród języka nowożytnego, historii lub wiedzy o społeczeństwie. Jeżeli kandydat zdawał maturę na poziomie podstawowym to liczba punktów rankingowych jest równa liczbie punktów procentowych na świadectwie maturalnym, jeżeli zdawał na poziomie rozszerzonym to liczę punktów mnożymy razy dwa. Na podstawie wyników tworzymy listę rankingową i o przyjęciu na studia decyduje miejsce, pozycja na tej liście rankingowej – wyjaśnia dr Małgorzata Martowicz, prorektor ds. studenckich i dydaktyki ANS w Tarnowie.
Maksymalne na studia stacjonarne uczelnia planuje przyjąć 100 osób, z kolei na studia niestacjonarne – 60.
Prawo będzie prowadzone na wydziale administracyjno-ekonomicznym. Rekrutacja odbywa się drogą elektroniczną. Podstawowy nabór potrwa do 22 lipca.