Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Ruiny zamku w Melsztynie stały się własnością Gminy Zakliczyn

Teren, na którym stoją ruiny zamku w Melsztynie wraz z całym otoczeniem oficjalnie stały się własnością Gminy Zakliczyn. Wszystko dzięki podpisaniu aktu notarialnego, na podstawie którego samorząd w zamian za teren zamku przekazuje Lasom Państwowym cztery, leśne działki o łącznej powierzchni prawie 3 hektary. Nabycie przez Gminę Zakliczyn prawa własności do działki, pozwoli na przeprowadzenie szerszych prac rewitalizacyjnych.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 -  To wielka historyczna sprawa, dzisiaj można powiedzieć, że ta zamiana, nabycie własności przez gminę Zakliczyn wieży zamku w Melsztynie wraz z otaczającym ją terenem pozwala nam korzystać ze środków unijnych, w nowej perspektywie finansowej. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli, kolejne środki pozyskiwać i kolejne elementy tej wieży zamku w Melsztynie jak również całego zamku realizować, bo oczywiście wieża zamku to jest tylko jeden z elementów całości zamku. Mury otaczające zamek są bardzo w złym stanie technicznym, będzie starali się je zabepieczyć - mówił Dawid Chrobak, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn. 

Procedurę nabycia własności zamku w Melsztynie Gmina Zakliczyn rozpoczęła, podpisując w listopadzie ubiegłego roku list intencyjny z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie. 

 - Najważniejsze jest to, że widzimy dobry cel naszych działań i to połączenie współpracy samorządu w tym wypadku gminnego, a także Lasów Państwowych dzisiaj przynosi wymierny skutek, ale aby to mogło się wydarzyć potrzeba odwagi. Tak jak kiedyś odwagę miał Król Kazimierz Wielki, żeby przebudować nasze państwo z tego drewnianego na właśnie tego typu obiekty, dzisiaj trzeba było nam kolejnym pokoleniom odwagi, aby tę strukturę własności troszkę zmienić i aby gmina, aby pan burmistrz mógł tutaj oddziaływać w sposób taki bezpośredni, nie tylko na mieszkańców - dodał Paweł Szczygieł, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. 

Do tej pory samorząd na terenie ruin realizował inwestycje tylko na podstawie dofinansowania pochodzącego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwa małopolskiego. Posiadanie terenu na własność gminy daje możliwość starania się między innymi o dofinansowania unijne. 

 -  Jesteśmy przekonani wszyscy, że wzmocnienie o środki unijne ułatwi odbudowę rekonstrukcji murów, bo są one w kiepskim stanie i potem kolejne etapy. Ta atrakcja turystyczna jest jednocześnie lekcją historii. Dzisiaj jest bardzo modne, przypominanie lekcji historii, ale trzeba wspomnieć o tym rodzie Toporczyków Melsztyńskich, jaką mieli ogromną zasługę w tworzeniu państwowości polskiej. Tak się składa, że przy każdej okazji szczególnie rodziny z dziećmi, które również będą tutaj zapraszane, będą mieli okazję przypomnieć sobie tę lekcję historii. To będzie takie naturalne douczenie się historii - dodał Ryszard Pagacz, II wicewojewoda małopolski. 

 - Przede wszystkim najważniejszą sprawą jest ta edukacyjna sprawa. Tu będą przyjeżdżały wycieczki młodzieży. To dla młodzieży najważniejsza sprawa jest, pokazywanie tej historii, to jest coś pięknego. Tu jeden zamek, zaraz następne zamki, gdyby to połączyć w szlak dostępny dla wszystkich to naprawdę jest wielka sprawa przy tak pięknych widokach - tłumaczył Michał Wojtkiewicz, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Zakliczyn. 

Gmina do tej pory wykonała cztery etapy prac budowlano-konserwatorskich przy wieży zamkowej w Melsztynie. Ich wartość wyniosła blisko 1,7 mln zł, w tym ponad milion złotych wyniosły dotacje właśnie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  oraz 225 tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Mur budowli został podniesiony do wysokości prawie 12 metrów. Dzięki temu już teraz można stamtąd podziwiać piękne widoki na dolinę Dunajca i Beskid Sądecki. W 2022 r. gmina natomiast otrzymała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 740 tysięcy złotych na kolejny etap odbudowy wieży. Dzięki temu powstaną dwie kolejne kondygnacje budynku wieży zamku, do wysokości 18 metrów.  Przypomnijmy, że w tym roku zakliczyński samorząd pozyskał już 100 tysięcy złotych dotacji z budżetu województwa małopolskiego na kolejny etap odbudowy melsztyńskiego zamku.  Za te pieniądze rozpocznie się wznoszenie przypory wieży, która będzie miała trzy kondygnacje z klatką schodową, a na szczycie również znajdzie się taras widokowy. Przypora będzie miała 16 metrów wysokości. Gmina Zakliczyn ogłosiła już przetargi na te zadania.
 



Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.12.2024 Piotr Ziębiński o sobie:Jestem tarnowianinem, urodziłem się w 1985 r. Fotografią interesowałem się już od wczesnych latach szkoły podstawowej fotografując z małymi przerwami. Swoją pasję do fotografowania na nowo odkryłem, uczęszczając do Otwartej Pracowni Fotograficznej, gdzie uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. W latach 2021/2022 uczestniczyłem dodatkowo w zajęciach Akademii FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w wystawie TCK Akademia FIAP” w 2022 r gdzie zaprezentowałem swoje dwie prace. Kolejną wystawą tym razem indywidualną była wystawa „Dzień życia faceta” organizowana w ramach wernisaży dzień po dniu. Brałem również udział w warsztatach fotograficznych, „Studio nie jest straszne – praca z modelką, portret studyjny”. W fotografii poszukuję swojej drogi. Lubię fotografować przyrodę architekturę. Obecnie interesuję się fotografią streetową i produktową.Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Reklama
Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Do groźnego wypadku doszło około godziny 24:00 w nocy z 18 na 19 listopada na drodze między Luszowicami a Smykowem w powiecie dąbrowskim. Kierujący samochodem osobowym z nieznanych przyczyn wypadł z jezdni na łuku drogi i uderzył w drzewo, po tym zdarzeniu zniknął z miejsca wypadku.Data dodania artykułu: 19.11.2024 09:55Cztery samochody zderzyły się w Tuchowie. Są poszkodowani Cztery samochody zderzyły się w Tuchowie. Są poszkodowani Data dodania artykułu: 19.11.2024 10:01Zderzenie dwóch samochodów w centrum Dąbrowy Tarnowskiej. Jedna osoba w szpitalu Zderzenie dwóch samochodów w centrum Dąbrowy Tarnowskiej. Jedna osoba w szpitalu Data dodania artykułu: 21.11.2024 22:48Samochód spłonął na autostradzie A4 pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem. Na pożar najechali strażacy w drodze na ćwiczenia Samochód spłonął na autostradzie A4 pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem. Na pożar najechali strażacy w drodze na ćwiczenia Na autostradzie A4 w kierunku Krakowa na 477 km (w. Tarnów-Mościce - w. Brzesko) doszło do pożaru samochodu osobowego. Na zdarzenie najechali strażacy z JRG Tarnów, którzy byli w drodze na ćwiczenia. Auto objęte było w całości ogniem - informuje portal 112Tarnów.plData dodania artykułu: 17.11.2024 16:53Znasz mężczyznę ze zdjęcia? Policja zwraca się z prośbą ustalenia personaliów włamywacza Znasz mężczyznę ze zdjęcia? Policja zwraca się z prośbą ustalenia personaliów włamywacza Data dodania artykułu: 13.11.2024 17:03Kierujący skodą wpadł do rowu w Ryglicach, czy był pijany? Kierujący skodą wpadł do rowu w Ryglicach, czy był pijany? W miejscowości Ryglice ul. Mickiewicza kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. W zdarzeniu do którego doszło przed godziną 13:30, żadna osoba nie została poszkodowana. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci WRD KMP w Tarnowie - informuje portal 112Tarnów.plData dodania artykułu: 18.11.2024 21:10
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyCM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok CM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok Centrum Medyczne Ryska w Białymstoku oferuje kompleksową opiekę medyczną w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zapewniając zarówno dzieciom, jak i dorosłym dostęp do wykwalifikowanych lekarzy oraz pielęgniarek. Pacjenci mogą korzystać z szerokiego zakresu usług, w tym badań diagnostycznych, szczepień oraz wizyt domowych, co znacząco podnosi komfort i jakość opieki zdrowotnej. https://www.cmryska.pl/lekarz-rodzinny-w-bialymstoku/
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama