Wspólny kredyt hipoteczny – co trzeba wiedzieć?
Podjęcie decyzji o budowie domu to bez wątpienia jeden z istotniejszych kroków w życiu. Niestety, bez wsparcia finansowego w postaci kredytu hipotecznego jest on praktycznie niewykonalny. Co jednak w przypadku, gdy samodzielnie nie jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez banki? Czy możliwe jest ubieganie się o kredyt z partnerem, nie mając ślubu? Nie czekaj i już teraz dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze!
- Kredyt hipoteczny – podstawowe informacje.
- Udzielenie kredytu hipotecznego – wymagania.
- Z kim można wziąć kredyt?
- Porównywarka kredytów nieodzowną pomocą.
Na budowę domu za gotówkę w obecnych czasach mało kto może sobie pozwolić. Jest to całkowicie zrozumiałe, pamiętając o stale rosnących kosztach, w tym za materiały budowlane. Sposobem na spełnienie marzeń okazuje się kredyt hipoteczny (lub pokrewny mu kredyt mieszkaniowy). Jest on jednak na tyle rozbudowaną usługą bankową, że nie możemy postawić na nieprzemyślane działanie. Zwłaszcza, jeśli planujemy zaciągnąć zobowiązanie wraz z drugą osobą...
Kredyt hipoteczny – podstawowe informacje
Mimo olbrzymiej popularności kredytu hipotecznego, wiele osób w dalszym ciągu nie do końca zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę jest ta usługa. Jest to zobowiązanie, które musimy spożytkować w konkretnym celu. Może to być: kupno mieszkania lub domu, jego budowa bądź jej dokończenie, ale i generalny remont. Ów nieruchomość obciążana jest hipoteką, czyli zabezpieczeniem dla banku w wypadku naszej niewypłacalności. Kredyt ten dotyczy wysokich kwot, których okres spłat rozciągnięty jest na wiele lat. Naturalnie więc, aby otrzymać pozytywną odpowiedź na wniosek, musimy spełnić bardziej złożone warunki niż w przypadku np. kredytu gotówkowego.
Udzielenie kredytu hipotecznego – wymagania
Zanim dojdzie do zawarcia umowy kredytu hipotecznego, musimy wykazać, że jesteśmy w stanie bezproblemowo spłacić zobowiązanie. Dogłębnie zostanie przeanalizowana nasza zdolność kredytowa, na którą składają się: wysokość dochodów, rodzaj zatrudnienia (mile widziana umowa o pracę na czas nieokreślony), ale i historia kredytowa (w BIK i KRD). Jeśli mieliśmy problem z terminową spłatą innych zadłużeń, bank prawdopodobnie odrzuci wniosek kredytowy. Ponadto niezbędny jest wkład własny, którym może być gotówka (wynosząca około 10-20% wysokości kredytu) lub działka, na której powstanie dom.
Z kim można wziąć kredyt?
Szybko przekonamy się, że samodzielne spełnienie wszystkich tych warunków jest praktycznie niemożliwe. Dlatego też regularnie zastanawiamy się nad wzięciem kredytu hipotecznego z drugą osobą. Co istotne, wbrew powszechnej opinii, wcale nie musi to być współmałżonek – nic z tych rzeczy! Umowa kredytowa w żadnym miejscu nie definiuje, kim dla siebie powinni być kredytobiorcy. Może to więc być nasz partner, przyjaciel bądź dowolny członek rodziny. Szerzej o tego typu działaniu dowiemy się na stronie: http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/czy-mozna-zaciagnac-kredyt-hipoteczny-na-dwie-osoby-z-partnerem-lub-przyjacielem/.
Porównywarka kredytów nieodzowną pomocą
Nie jest łatwym zadaniem znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny. Musielibyśmy przeanalizować szereg usług, tracąc niezliczenie wiele czasu, na co nie zawsze możemy sobie pozwolić. Rozwiązaniem okaże się ranking kredytów hipotecznych, w którym zebrano i porównano aktualne oferty znajdujące się na rynku. Pod uwagę brane są między innymi: oprocentowanie kredytu, rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) czy całkowity koszt. Potwierdzeniem tego jest renomowana porównywarka kredyt-na-nieruchomosc.pl, co potwierdzają specjaliści oraz sami kredytobiorcy.