- Co roku organizujemy takie targi, dajemy możliwość absolwentom ósmych klas, żeby mogli się spotkać zarówno z kolegami, do których dołączą niebawem, również z nauczycielami i zobaczyć co im proponują. Jest bardzo dużo ciekawych kierunków, zarówno w liceum ogólnokształcącym jak i w szkołach zawodowych. Co roku staramy się nadążać za rynkiem pracy, proponować nowe poszukiwane na rynku pracy zawody. Targi potrwają dwa dni i mamy zgłoszenia wszystkich naszych szkół podstawowych z terenu powiatu i jeszcze kilku szkół spoza powiatu. Szkoły są naprawdę na bardzo wysokim poziomie stąd trafia do nas sporo uczniów spoza powiatu brzeskiego, z ościennych powiatów - mówił Andrzej Potępa, starosta brzeski.
Gospodarzem tegorocznych Powiatowych Targów Edukacyjnych był Zespół Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku.
- Te targi organizujemy na hali sportowej naszego zespołu. Na początku, o godzinie 9:00 było około 300 ósmoklasistów, o godzinie 11:00 kolejna grupa przyjedzie. Uczniowie ósmych klas będą mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną poszczególnych szkół, wszystkich szkół powiatu brzeskiego, zapytać, zabrać ze sobą ulotki, zaczerpnąć informacji co ich czeka po wyborze tej szkoły - wyjaśnił Jerzy Soska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku.
Podczas targów starsi koledzy uczęszczający do placówek oświatowych w powiecie brzeskim prezentowali ósmoklasistom najciekawsze profile, orz opowiadali o życiu codziennym w szkołach.
- Myślę, że najbardziej uczniów innych szkół mogą zachęcić ich koledzy, którzy właśnie do tych szkół poszli i później będą mogli o tych szkołach opowiadać, o tym czego się tu nauczyli, jakie znajomości poznali, bo ta atmosfera w szkole też jest bardzo ważna. Dzisiaj na targach przygotowaliśmy mniej więcej, z każdego kierunku "promowanego" typu mechatronik, geodeta czy też gastronom. przygotowaliśmy wystawy, na których między innymi prezentują się jakieś roboty, ciasteczka czy też liwelatory - tłumaczył Kacper, Zespół Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku.
- Przygotowaliśmy różne maszyny, z których korzystamy np. maszyna do termo prasy, na której robimy na przykład podkoszulki albo smycze. Mamy także maszynę od butonów, to są takie okrągłe plakietki np. z imionami, albo po prostu z logiem naszej szkoły. Z każdego kierunku jest po kilka osób, które dokładnie opowiedzą, o co w nich chodzi i co dokładnie robimy i na wszystkie pytania możemy odpowiedzieć - dodała Patrycja, Technikum im. Józefa Piłsudskiego w Brzesku.
Wydarzenie przyciągnęło prawdziwe tłumy ósmoklasistów, którzy z zaciekawieniem dopytywali nawet o najmniejsze szczegóły dotyczące szkół.
Podczas targów każda szkoła, która wystawiła swoje stanowisko z ofertą miała możliwość 10-minutowej prezentacji, podczas której ósmoklasiści mogli między innymi zobaczyć filmy oraz zdjęcia z uroczystości, konkursów i projektów realizowanych w szkołach.