Walentynki – komercja czy święto z tradycją?
Walentynki swoje początki mają jeszcze w średniowieczu i nawiązują do postaci jednego z męczenników – świętego Walentego. Poprzez folklor to chrześcijańskie święto przerodziło się w wydarzenie kulturowe jako celebrowanie miłości w wielu częściach świata.
Jest kilka historii związanych ze świętym Walentym i jego powiązaniem z miłością. Jedną z nich jest opowieść o Walentym z Rzymu żyjącym w trzecim wieku naszej ery, który został pojmany przez cesarstwo za odprawianie obrządków dla chrześcijan. Zgodnie ze wczesnymi podaniami, Walenty miał przywrócić wzrok córce dozorcy więzienia. Później zaczęto dodawać elementy historii, które nawiązywały do miłości: w osiemnastym wieku zaczęto opowiadać, że przed śmiercią Walenty miał napisać list do córki dozorcy, który podpisał „Twój Walenty”. Jeszcze inna edycja opowieści mówi, że święty odprawiał ceremonię zaślubin dla chrześcijańskich żołnierzy, którzy nie mogli się żenić. Walenty zmarł 14 lutego 269 roku, a w 496 roku ówczesny papież Gelazjusz I uczynił ten dzień jego świętem.
14 lutego zaczęto kojarzyć z miłością romantyczną w czternastym i piętnastym wieku, co związane było z trubadurami. W osiemnastowiecznej Anglii pary wyrażające miłość do siebie zaczęły wręczać sobie kwiaty, słodycze i kartki z wyrazami miłości zwane walentynkami. W dziewiętnastym wieku kartki pisane ręcznie zaczęły powoli ustępować na rzecz produkcji masowej. To właśnie od tego czasu zaczęły obowiązywać obrazki uznawane jako symbol Walentynek, czyli serca, gołąbki oraz aniołki z łukiem i strzałą Kupidyna.
Jak obchodzi się Walentynki w dzisiejszych czasach?
Najpopularniejszym sposobem na spędzenie Walentynek przez pary jest romantyczna kolacja, randka w kawiarni czy też wyjście do kina. Jako że obecna sytuacja znacznie utrudnia zrobienie czegoś razem na mieście, święto 14 lutego z powodzeniem można spędzić w domowym zaciszu. Wystarczy zamówić jedzenie z ulubionej restauracji i zjeść go przy świecach w towarzystwie kieliszków wina. Ważny jest też oczywiście prezent na Walentynki, który powinien być wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. I to wcale nie musi być to upominek drogi lub nie wiadomo jak okazały. Nawet drobne upominki wręczone od serca sprawiają bardzo dużo radości. Świetnym pomysłem będzie postawienie na prezenty personalizowane, czyli takie, które powstają z myślą o konkretnych osobach. Na powierzchni upominków można nanieść imię ukochanej osoby, romantyczną dedykację lub inny wyróżniający element. W ten sposób ozdabiane są na przykład kubki, poduszki, kieliszki, fartuchy, lusterka, portfele, torby, szklanki czy kufle. Można też kupić komplet takich produktów: jeden dla niej, drugi dla niego. Wiele pomysłów na oryginalne prezenty na Walentynki można znaleźć w Internecie, czy to na blogach czy w ofercie sklepów internetowych z upominkami.
Jeżeli mamy bardzo ograniczony budżet lub też nie chcemy kupować żadnego przedmiotu, można zdecydować się na prezent zrobiony własnoręcznie. Takie rozwiązanie spodoba się zwłaszcza osobom kreatywnym. Inne sposoby spędzenia Walentynek to wspólne gotowanie, karaoke, masaż, maratony filmowe (i to nie tylko komedii romantycznych), kalambury czy gry planszowe. Pamiętać trzeba tak naprawdę o jednym – nieważne jest to, co będziecie robić 14 lutego. Ważne, aby ten dzień spędzić razem w romantycznej atmosferze.