- To jest bardzo ważne wydarzenie, dlatego że podczas tego testu będziemy w stanie sprawdzić, jaki jest realny poziom kompetencji cyfrowych młodych ludzi, ale też nauczycieli, którzy z nimi na codzień pracują. Moim zdaniem to jest szczególnie ważne dlatego, że to nam pozwoli realnie kształtować te polityki na kolejne lata - mówił Janusz Cieszyński, sekretarz stanu do. cyfryzacji.
W Szkole Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie test rozwiązała klasa 8 b. Sprawdzian trwał 45 minut, podczas odpowiadania na pytania uczniowie mogli korzystać z internetu.
- To jest ogromne wydarzenie dla nas, ponieważ znajdujemy się w szkole, która jest modelowa w powiecie, a teraz inaugurujemy tak wielkie wydarzenie. Dla nas to ogromne wyzwanie, wyróżnienie, ale też nobilitacja i wyzwanie do dalszej pracy - cieszył się Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.
- Test jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i szkół średnich. Mogą go wypełnić również nauczyciele i każdy z nas mógłby nawet wypełnić ten test. Test będzie sprawdzał, czy te pięć takich podstawowych dziedzin: internet, bezpieczeństwo w internecie, media społecznościowe, rozwiązywanie problemów. Właśnie ten test ma określić, na jakim poziomie nasza młodzież jest, na jakim poziomie młodzie ma opanowane te umiejętności cyfrowe - dodawał Robert Wadycki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie.
Najlepiej test zdała jedna z uczennic uzyskując wynik na poziomie 80 % poprawnych odpowiedzi. Średnia z tego sprawdzianu to 66 %. Zdaniem organizatorów, to całkiem dobry wynik.
Przypomnijmy, że Szkoła Podstawowa nr 1 w Skrzyszowie jest w gronie 22 placówek modelowych w województwie. Oznacza to, że w szkole realizowany jest program transformacji cyfrowej w ramach Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej HUMINE.